Pionierskie w Regionie zabiegi udrożnienia żył biodrowych

Pierwsza w regionie, nowatorska operacja udrożnienia przewlekłej, całkowitej niedrożności żył biodrowych została wykonana w Szpitalu Eskulap przez flebologów dr n. med. Michała Molskiego i prof. dr hab. med. Stanisława Molskiego. Zabieg wykonany 7 marca 2016 miał na celu usunięcie przyczyny zastoju krwi w lewej kończynie dolnej i miednicy. Pacjentką była 26-letnia kobieta cierpiąca z powodu zespołu pozakrzepowego na tle trzykrotnej zakrzepicy żył głębokich. Procedura, refundowana przez NFZ, wymagała krótkiej hospitalizacji i już następnego dnia pacjentka mogła wrócić do domu.

Odpowiednio zaawansowanej technologii nie sposób odróżnić od magii.” – Arthur C. Clarke

Zwężenie żył biodrowych powoduje zastój krwi i nasilone objawy takie jak ból i obrzęk kończyny, kurcze, żylaki podbrzusza oraz krocza, a także nawracające zakrzepice żylne. Objawy, najczęściej jednostronne, występują częściej na lewej kończynie dolnej, co jest spowodowane anatomicznym uciskiem lewych żył biodrowych przez tętnice biodrowe (tzw. zespół May-Thurner) lub rzadziej przez inne struktury anatomiczne. Najczęstszą przyczyną niedrożności żył biodrowych jest zakrzepica żylna oraz zespół pozakrzepowy. Brak przepływu krwi przez żyły biodrowe powoduje nasilone dolegliwości łącznie z owrzodzeniem żylnym oraz przewlekłymi bólami i obrzękami kończyny, zwłaszcza po wysiłku.

Standardowe postępowanie w przypadku zespołu pozakrzepowego obejmuje jedynie stosowanie kompresjoterapii i leków przeciwkrzepliwych. Stąd wielu pacjentów, pomimo leczenia, cierpi z powodu silnych dolegliwości utrudniających pracę i codzienne funkcjonowanie.
Nowoczesne leczenie pacjentów ze zwężeniem bądź niedrożnością żył biodrowych polega na wykonaniu minimalnie inwazyjnych zabiegów angioplastyki (balonowania / poszerzania) żył i wszczepieniu stentów w celu podtrzymania drożności żył. Metoda ta, u dużej części pacjentów, daje  natychmiastowe zmniejszenie dolegliwości. Niestety nie wszystkie zmiany pozakrzepowe można leczyć tą metodą, dlatego ważne jest doświadczenie i rozważna kwalifikacja.

Diagnostyka serca

Zabieg angioplastyki i stentowania żył biodrowych rozpoczyna się od założenia dużego wenflonu do żyły. Wykonywane badanie kontrastowe żył czyli flebografię pozwalające ocenić zakres zmian. W celu rozszerzenia żyły, przez zwężenie lub niedrożność przeprowadza się cienki drucik (prowadnik) oraz balon. Ten etap zabiegu wymaga znieczulenia przez anestezjologa, który czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta. Po poszerzeniu żył konieczne jest wszczepienie stentów, zapobiegających ponownemu zapadnięciu się żył.

Aby nie doszło do zakrzepicy leczonych naczyń, po zabiegu konieczne jest stosowanie heparyn i leków przeciwkrzepliwych. Jeśli przebieg pooperacyjny jest niepowikłany, pacjenci wracają do domu następnego dnia. Po zabiegu konieczne są regularne wizyty kontrolne.

Prof. Stanisław Molski jest jest jednym z prekursorów operacji żył głębokich w Polsce. W latach 90 XX wieku pod okiem profesora Zygmunta Mackiewicza leczył pacjentów z zespołem pozakrzepowym za pomocą przeszczepu zastawek żylnych. Metoda była innowacyjna, jednak efekty nie były trwałe i z czasem straciła na znaczeniu. Od kilkunastu lat jesteśmy uczestnikami technologicznej rewolucji w chirurgii i flebologii. Profesor Molski, podążając nieustannie za nowinkami ze świata flebologii i chirurgii naczyniowej, wdrożył w Polsce wiele pionierskich zabiegów. Pasję do leczenie chorób naczyń innowacyjnymi, małoinwazyjnymi i skutecznymi metodami zaszczepił swojemu synowi Michałowi. Tak jak kiedyś jego Ojciec, odwiedza on wiodące ośrodki flebologiczne i naczyniowe w Polsce i na świecie, aby pogłębiać wiedzę i zdobywać doświadczenie. Efektem tych podróży są pionierskie w regionie i Polsce zabiegi SVS, Clarivein czy obecnie wykonany zabieg angioplastyki i stentowania żył biodrowych.


chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki