
USG brzucha jest jednym z najbardziej powszechnych badań diagnostycznych.
Badanie USG jamy brzusznej pozwala na ocenę narządów wewnętrznych położonych w jamie brzusznej i miednicy. Stosowane jest w diagnostyce bólów brzucha, pozwala na wykrycie zmian w w obrębie wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, jelit, układu moczowego oraz dużych naczyń.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej
Aby badanie przebiegało sprawnie, a jakość obrazu była optymalna pacjent powinien w dniu badania:
- Pozostać co najmniej 6 godzin bez posiłku (gdy badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych można więc zjeść śniadanie).
- Najlepszą ocenę narządów umożliwia mała ilość gazów w jelitach dlatego w dniu badania (przynajmniej godzinę przed badaniem proszę unikać żucia gumy i palenia papierosów, nie należy także pić napojów gazowanych).
- U osób z tendencją do wzdęć zaleca się zastosowanie preparatów zawierających symetykon, np. Espumisan (dzień przed badaniem 2 kapsułki rano i 2 kapsułki wieczorem, w dniu badania 2 kapsułki rano).
- Nie da się ocenić dokładnie pustego pęcherza moczowego, aby był wypełniony najlepiej ok. 2 godziny przed badaniem opróżnić pęcherz, następnie wypić ok. 2 szklanki NIEGAZOWANEJ wody i nie oddawać moczu.
- Przynieść ze sobą całą dokumentację medyczną dotyczącą diagnozowanego schorzenia, zwłaszcza poprzednie wyniki badań obrazowych (USG, TK, MR, PET) jeśli takie były wykonywane