Gastroskopia

gastroskopia-prywatnie-bydgoszcz-osielsko

Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwala ocenić przełyk, żołądek i dwunastnicę.

Co to jest endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego?

Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, zwana gastroskopią lub EGD (Esophago-Gastro-Duodenoskopia) jest to badanie, które umożliwia lekarzowi ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Gastroskopia może być także wykonana w celu oceny żołądka lub przełyku po zabiegu chirurgicznym. Jest to badanie bardziej czułe niż RTG w przypadku zapalenia, wrzodów lub guzów przełyku, żołądka lub dwunastnicy.

zamknij

Cena badania i refundacja:

Badania wykonywane są w trybie ambulatoryjnym na podstawie skierowania przez dowolnego lekarza lub po konsultacji gastroenterologa wykonującego badanie.
Pacjent bezpośrednio po badaniu wraca do domu.
W przypadku badania w znieczuleniu ogólnym, powrót do domu w towarzystwie osoby dorosłej odbywa się po ok. 2 godzinnej obserwacji.

Odpłatnie:
 • Gastroskopie i zabiegi endoskopowe wykonujemy odpłatnie
NFZ:
 • NIE wykonujemy gastroskopii w ramach refundacji  NFZ
Firmy ubezpieczeniowe:
 • Posiadamy umowy z firmami ubezpieczeniowymi: PZU
 • Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty konsultacji, gastroskopii i biopsji

zamknij

Korzyści dla pacjenta:

 • Gastroskopia pozwala na wczesne wykrycie zmian zapalnych śluzówki przewodu pokarmowego
 • Gastroskopia pozwala na wczesne wykrycie nowotworu oraz rozróżnienie guza nowotworowego od nienowotworowego, poprzez wykonanie biopsji podejrzanej zmiany
 • Podczas endoskopii można wykonać wiele zabiegów terapeutycznych np.: poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego, usuwać polipy, połknięte ciała obce, zahamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego
 • Stosuje się także endoskopowe leczenie krwawienia, dzięki czemu mniej pacjentów wymaga transfuzji krwi i operacyjnego leczenia krwawienia

zamknij

Przed zabiegiem:

Zażywane przez Ciebie leki, w niektórych przypadkach mogą utrudnić badanie, dlatego przed zabiegiem należy:

 • Stosowanie leków rozrzedzających krew może stanowić przeciwwskazanie do badania lub wykonania zabiegu endoskopowego. Przed badaniem skonsultuj z lekarzem stosowanie leków mających wpływ na krzepnięcie krwi!
 • Poinformuj lekarza o istniejących alergiach i wszystkich przyjmowanych lekach
 • Gdy cierpisz na poważne choroby układu krążenia lub oddechowego, możesz wymagać specjalnej opieki podczas badania, dlatego przedyskutuj to z Twoim lekarzem przed zabiegiem

zamknij

Wskazania do gastroskopii:

Gastroskopię wykonuje się w przypadku występowania takich objawów jak: przedłużający się ból górnej części jamy brzusznej, nudności, wymioty, zaburzenia połykania lub zgaga, smoliste stolce.

zamknij

Przygotowanie do zabiegu:

Przed zabiegiem żołądek powinien być całkowicie opróżniony. Pacjent nie może jeść i pić przez około 5 godzin przed badaniem.

Przed zabiegiem gardło jest znieczulane środkiem znieczulającym w sprayu. U osób szczególnie wrażliwych, w celu zwiększenie komfortu badania, konieczne może być podanie dożylnych leków znieczulających.

Leki znieczulenia dożylnego mogą wpływać na Twoje odruchy nawet przez 1 dobę. Z tego powodu, przez 24 godziny nie powinno się prowadzić samochodu ani obsługiwać urządzeń mechanicznych. W tym czasie nie powinno się podejmować ważnych życiowo decyzji. Będziesz zatem potrzebować kogoś, kto po badaniu odwiezie Cię do domu.

zamknij

Przebieg badania:

Badanie wykonywane jest przy pomocy giętkiego instrumentu grubości małego palca, wprowadzanego do żołądka przez usta. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na wznak lub na boku. Gastroskop jest wprowadzany przez usta do żołądka, a następnie do dwunastnicy.

Podczas badania do żołądka wdmuchiwane jest powietrze, które pozwala lepiej uwidocznić badaną okolicę. Badanie trwa zwykle 30 minut. Gastroskop nie przeszkadza w oddychaniu. Większość pacjentów odczuwa jedynie lekki dyskomfort.

Biopsje wykonuje się specjalnymi miniaturowymi instrumentami wprowadzanymi przez gastroskop. Próbki tkanki pobrane podczas biopsji są poddawane niezbędnym analizom. Pobranie biopsji odbywa się z wielu powodów i nie oznacza, że zmiana jest nowotworowa.

zamknij

Rekowalescencja:

Po zakończeniu badania lekarz wyjaśnia uzyskane wyniki. Jeżeli podczas badania wykonano biopsję, wyniki badania His-Pat będą gotowe w ciągu 7-14dni. Po opuszczeniu pracowni endoskopowej, po 2 godzinach od zakończenia badania pacjent może powrócić do normalnej diety i kontynuować przyjmowanie stałych pokarmów i lekarstw chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Po badaniu w znieczuleniu ogólnym pacjent pozostaje pod obserwacją przez 1-2 godziny, do momentu ustąpienia działania leków znieczulających. Bezpośrednio po badaniu mogą występować wzdęcia, które ustępują po krótkim czasie oraz niewielki ból gardła przez następnych kilka dni.

Jeżeli z powodu działania leków sedatywnych lub stresu nie pamiętasz instrukcji udzielonych Ci po badaniu, skontaktuj się z Twoim lekarzem.

zamknij

Wizyty kontrolne:

Gastroskopia i biopsja są badaniami bezpiecznymi, jednak tak jak przy każdym tego typu badaniu, czasem mogą pojawić się powikłania.

Bardzo ważne jest ich wczesne rozpoznanie, dlatego jeżeli masz kłopoty z połykaniem, ból w klatce piersiowej, narastający ból gardła, ostry ból brzucha, gorączkę, dreszcze, smolisty lub krwawy stolec, koniecznie udaj się do lekarza!

Celem niniejszej strony nie jest zastąpienie rozmowy pacjenta z lekarzem na temat potrzeb wykonania gastroskopii.

Jeżeli masz pytania odnośnie wskazań do zabiegu, alternatywnych metod postępowania, opłaty za zabieg lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, bądź też odnośnie  doświadczenia endoskopisty, nie wahaj się zadać tych pytań gastroenterologowi.

Jeśli masz pytania dotyczące zabiegu lub postępowania w okresie po nim, zapytaj o nie gastroenterologa przed lub po zabiegu.

zamknij

Uwagi:

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z badaniem diagnostycznym. Nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, bądź też rozmowy pacjenta z lekarzem o badaniu czy wykrywaniu choroby.

Postępowanie związane z chorobą i jej diagnostyką mogą się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia lekarza.

Jeżeli masz pytania odnośnie badania, przygotowania lub postępowania po badaniu, opłaty lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.

zamknij

Poniżej znajduje się lista specjalistów wykonujących badania i zabiegi gastroskopowe.

Specjalista e-Rejestracja Cena
img

lek. Grzegorz Buczkowski

specjalista chirurgii ogólnej

przyjmuje pacjentów >18 roku życia

erejestracja - Bydgoszcz

konsultacja - 180 zł

gastroskopia - 450 zł

znieczulenie ogólne - 300 zł

test ureazowy - 40 zł

img

lek. Mariusz Nawrocki

specjalista gastroenterologii, chirurg

przyjmuje pacjentów >18 roku życia

erejestracja - Bydgoszcz

gastroskopia - 450 zł

znieczulenie ogólne - 300 zł

test ureazowy - 40 zł

lek. Grzegorz Buczkowski

img

specjalista chirurgii ogólnej

konsultacja - 180 zł

gastroskopia - 450 zł

znieczulenie ogólne - 300 zł

test ureazowy - 40 zł

lek. Mariusz Nawrocki

img

specjalista gastroenterologii, chirurg

gastroskopia - 450 zł

znieczulenie ogólne - 300 zł

test ureazowy - 40 zł