
Mikrofalowa wewnąrzżylna ablacja żylaków – EndoVenous Microwave Ablation jest najnowszą metodą wewntrzżylnego termicznego leczenia żylaków kończyn dolnych.
ABLACJE ŻYLAKÓW WYKONUJEMY OD 2007 ROKU.
STENTOWANIA ŻYŁ WYKONUJEMY OD 2016 ROKU.




OFERUJEMY NAJWIĘKSZY W POLSCE ZAKRES LECZENIA ŻYLAKÓW!
Na czym polega leczenie żylaków?
Mówiąc o żylakach musimy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy bardzo oczywisty, to widoczne przez skórę kręte i poszerzone żyły. Drugi to położone nieco głębiej żyły zasilające, należą do nich pnie żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej oraz perforatory. Żyły zasilające są niewidoczne gołym okiem jednak to one w największym stopniu odpowiadają za powstanie widocznych żylaków i dolegliwości. Najczęstsze dolegliwości to bóle, skurcze, obrzęki kostek, przebarwienia i stany zapalne skóry a także owrzodzenia goleni. Dlatego w leczeniu żylaków tak ważne jest przede wszystkim usunięcie żył zasilających a dopiero w potem usuwanie widocznych gołym okiem żylaków.
1. Jak usunąć żyły zasilające?
Tradycyjna operacja żylaków polega na nacięciu skóry i wyrwaniu niewydolnych żył zasilających i żylaków. Zabieg obarczony jest niewielkim ryzykiem uszkodzenia nerwów, węzłów chłonnych, krwiakami, trudnością z gojeniem czy pozostawieniem blizn. Rekonwalescencja po takiej operacji może trwać nawet kilka tygodni. Po operacjach klasycznych w około 30% przypadków nie udaje się całkowicie usunąć żył zasilających a także dochodzi do neowaskularyzacji czyli „odrastania” żył pozbawionych zastawek które od samego początku tworzą nowe żylaki.
Nowoczesne leczenie żylaków polega na zniszczeniu żył zasilających bez nacięć skórnych ani wyrywania żył. Takie zabiegi mają udowodnioną wysoką skuteczność w zamykaniu żył zasilających i zapobieganiu powstawaniu nowych żylaków. Ryzyko niepowodzenia zamkniecia żyły zasilającej wynosi 5-10% w perspektywie kilku lat. Ablacje w porównaniu z operacją są znacznie mniej inwazyjne dzięki czemu ból po zabiegu i czas rekonwalescencji są minimalne.
Należymy do pionierów nowoczesnej flebologii w Polsce. Od 2007 roku wykonujemy zabiegi ablacji termicznych, od 2014 roku zabiegi ablacji nietermicznych a od 2015 roku wykonujemy zabiegi hybrydowe leczenia niewydolności żylnej.
2. Jak usunąć widoczne żylaki?
Żylaki widoczne gołym okiem po odcięciu dopływu krwi samoistnie zmniejszają się a niektóre znikają w przeciągu kilku miesięcy. Istnieją dwie strategie postępowania z żylakami:
Strategia agresywna – równoczasowo z ablacją żylaki usuwane są za pomocą skleroterapii, miniflebektomii lub obu metod na raz. Jest to zabieg hybrydowy i wiąże się z nieco dłuższą rekonwalescencją i nieco bardziej nasilonymi dolegliwościami. Zaletą tej strategii jest szybszy efekt końcowy.
Strategia odroczona – usuwanie żylaków za pomocą skleroterapii, miniflebektomii lub obu metod jest odraczane 1-3 miesięcy. Zaletą tej strategii jest mniejsza inwazyjność i szybsza rekonwalescencja.
Dlaczego wybieramy ablacje termiczne w leczeniu żylaków?
Badania naukowe ostatnich 20 lat dowiodły, że wewnątrzżylna ablacja termiczna jest najskuteczniejszym i minimalnie inwazyjnym sposobem leczenia żylaków. Z tego powodu zalecenia i wytyczne wielu krajów oraz towarzystw naukowych rekomendują wewnątrzżylne ablacji termiczne jako metody pierwszego wyboru w leczeniu niewydolnych pni żylnych, które są najczęstszym źródłem żylaków.
Metody wewnątrzżylnych ablacji termicznych mają również swoje ograniczenia, najczęstszym jest ryzyko oparzenia skóry lub nerwów. W przypadkach gdy termiczne zamknięcie żyły zasilającej jest niemożliwe lub ryzykowne stosujemy metody nietermiczne jak ablacja mechaniczno-chemiczna, klejenie żylaków, zabiegi hybrydowe lub operację klasyczną.
Na czym polega ablacja mikrofalowa żylaków?
Wewnątrzżylna ablacja mikrofalowa jest podobna do innych termicznych ablacji wewnątrzżylnych ( laserowa, radiowa czy parą wodną ) stosowanych od lat w naszym szpitalu. Wewnątrzżylna oznacza, że podgrzanie niewydolnej żyły odbywa się od jej wnętrza. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent może wrócić do domu kilkadziesiąt minut po zabiegu. Pacjenci z wysokim lękiem lub bardzo obciążeni mogą skorzystać z dodatkowego krótkiego znieczulenia dożylnego, opieki anestezjologicznej i dwugodzinnej obserwacji po zabiegu. Po znieczuleniu skóry do żyły wprowadzany jest wenflon a przez niego cewnik mikrofalowy. Pod kontrolą USG dookoła żyły zawierającej cewnik wstrzykiwane jest znieczulenie które równocześnie chroni okoliczne tkanki przed oparzeniem. Włączany jest generator mikrofal z odpowiednią dla danej żyły mocą. Mikrofale podgrzewają wodę znajdującą się w ścianie żyły zasilającej co prowadzi do denaturacji komórek i białek i w konsekwencji trwałego zamknięcia żyły zasilającej.
Jakie są zalety leczenia żylaków mikrofalą?
Podczas ablacji mikrofalowej ściana żyły jest ogrzewana równomiernie na całej grubości ściany żyły. W innych metodach termoablacji wewnątrzżylnych ciepło wytwarzane jest w świetle naczynia i stamtąd wnika do jego ściany co może spowodować niedostateczne lub nierównomierne zniszczenie żyły zasilającej i nawrót żylaków. Mikrofalowa ablacja wewnątrzżylna pozwala leczyć żylaki skutecznie z minimalnym ryzykiem powikłań i praktycznie bez bólu po zabiegu.
Zaletami metody EVMA są:
- wymaga jedynie znieczulenia miejscowego ( bez kłucia w kręgosłup )
- możliwość wykonania zabiegu w krótkim znieczuleniu dożylnym
- krótki czas zabiegu 30-60min
- krótki pobyt w szpitalu 2-5 godzin
- praktycznie brak dolegliwości bólowych po zabiegu
- możliwość powrotu do pracy na 2-3 dzień po zabiegu
- możliwość leczenia niewydolnych żył zasilających ( pnie żylne i perforatory )
w przypadku widocznych żylaków możliwość połączenia z innymi metodami – zabieg hybrydowy
Mikrofalowa ablacja wewnątrzżylna wykonywana jest na Świecie od 2008 roku a w Europie od 2017 roku. Pierwsze zabiegi w Polsce wykonaliśmy w Szpitalu Eskulap we wrześniu 2019 roku. Wysoka skuteczność i bezpieczeństwo metody zostały potwierdzone w przeprowadzonych badaniach naukowych.
Dlaczego usuwać żylaki w Szpitalu Eskulap?
Jesteśmy wiodącym ośrodkiem flebologicznym w Polsce pod względem zakresu wykonywanych zabiegów ich ilości oraz doświadczenia. Należymy do pionierów nowoczesnej flebologii wdrażając w Polsce wiele nowoczesnych metod leczenia żylaków i zespołu pozakrzepowego.
Posiadamy unikalne doświadczenie ponad 10.000 operacji klasycznych żylaków i ponad 5.000 zabiegów ablacji żylaków z wykorzystaniem wszystkich dostępnych na rynku technologii. Obecnie jako jedyni w Polsce mamy doświadczenie i wykorzystujemy 16 różnych metod leczenia żylaków!
Ważnym elementem skutecznego i małoinwazyjnego leczenia żylaków jest wynikająca z wieloletniego doświadczenia umiejętność oceny wskazań do operacji oraz wyboru metody optymalnej dla danego pacjenta.
Dzięki pracy w zespole chirurgów naczyniowych z doświadczeniem w zabiegach naczyniowych zapewniamy pacjentom możliwość nieprzerwanej opieki pooperacyjnej w razie wątpliwości lub powikłań.
Przed podjęciem decyzji o operacji warto zapoznać się z doświadczeniem lekarza oraz możliwościami ośrodka w którym ma zostać wykonany zabieg.