Biopsja fuzyjna prostaty

biopsja-fuzyjna-prostaty-4

Nowoczesne i skuteczniejsze badanie prostaty

Biopsja fuzyjna prostaty łączy obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) z ultradźwiękami, jest wysoce skuteczną metodą celowanej biopsji prostaty dla pacjentów z ciągłym podwyższonym lub rosnącym poziomem PSA. KoelisTrinity® to w pełni zintegrowany system do biopsji fuzyjnej, stworzony specjalnie z myślą o najdokładniejszej analizie zmian prostaty, zarówno przy dostępie przezkroczowym, jak i przezodbytniczym. Wyposażony w technologię Organ-Based Tracking® i wieloparametrową fuzję obrazów, Trinity® umożliwia lekarzowi precyzyjne wskazywanie zmian oraz uzyskanie wyników badania w technologii 3D, osiągając docelową dokładność 2-3 mm.

Zaawansowany technologicznie Koelis Tritnity to jedyny system fuzji obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego, który kompensuje deformacje powstałe w wyniku ruchu tkanek miękkich podczas biopsji. System biopsji Trinity® Fusion Biopsy jest jedynym na świecie wyposażonym w tę technologię.
W przeciwieństwie do innych technologii, które śledzą ruch sondy, OBT Fusion ® śledzi przesuwającą się prostatę i automatycznie kompensuje jej ruchy, maksymalizując w ten sposób dokładność zabiegu.


Spis treści

 1. Dlaczego wykonywać biopsję prostaty?
 2. Co to jest i jak działa biopsja fuzyjna?
 3. Jakie są korzyści z biopsji fuzyjnej prostaty?
 4. Jakie są wskazania do biopsji prostaty?
 5. Jak się przygotować do badania?
 6. Refundacja NFZ i firm ubezpieczeniowych
 7. Sprawdź cenę i umów się na badanie

Badania przesiewowe i diagnostyka

Aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą badań należy omówić korzyści wynikające z badań przesiewowych w kierunku raka prostaty ze swoim lekarzem. Badania przesiewowe prostaty mogą obejmować badanie krwi PSA (antygen swoisty dla prostaty) i DRE (badanie przez odbyt). Jeśli wynik testu DRE lub PSA jest nieprawidłowy, lekarz może wykonać biopsję przezodbytniczą pod kontrolą ultrasonografii (TRUS). Jeśli biopsja jest ujemna, pacjent może być monitorowany za pomocą okresowych badań PSA. Jednakże, jeśli pacjent ma pozytywny wynik biopsji DRE lub negatywny wynik biopsji TRUS z utrzymującym się podwyższonym lub rosnącym PSA, biopsja stercza pod kontrolą fuzji jest opcją do dalszych badań przesiewowych i diagnostyki.


Co to jest i jak to działa biopsja fuzyjna?

Fuzyjna biopsja stercza wykorzystuje obrazy rezonansu magnetycznego (MRI) gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Pacjenci najpierw przechodzą rezonans magnetyczny prostaty, aby zidentyfikować podejrzane obszary.

Podczas biopsji obrazy z MRI są łączone w czasie rzeczywistym z obrazami z biopsji prostaty pod kontrolą USG. Ta jednoczesna kombinacja obrazów prowadzi lekarza z większą dokładnością do wizualizacji i oceny wątpliwych obszarów. Połączone obrazy umożliwiają lekarzom lepsze odróżnienie podejrzanych obszarów od zdrowej tkanki prostaty i uzyskanie wyraźniejszego obrazu podczas biopsji.

biopsja-fuzyjna-prostaty-osielsko-k.-bydgoszczy
biopsja fuzyjna prostaty osielsko, bydgoszcz

Korzyści z biopsji fuzyjnej obejmują

 • Dokładniejsza diagnoza podejrzanych obszarów w obrębie prostaty, które wymagają dodatkowej oceny,
 • Technika pozwala na znacznie większą dokładność wykrywania małej zmiany nowotworowej, dokładność 2-3mm,
 • Zabieg jest bezbolesny i ma mniejsze ryzyko infekcji i krwawienia,
 • Szybszy czas powrotu do zdrowia po biopsji.

Wskazania do badania

Technika biopsji fuzyjnej zalecana jest dla pacjentów z:

 • Podwyższonym poziomem antygenu specyficznego dla prostaty (PSA),
 • Wcześniejsza negatywna biopsja przezodbytnicza pod kontrolą USG z utrzymującym się podwyższonym lub rosnącym PSA,
 • Pozytywne badanie odbytnicy (DRE) z negatywną biopsją przezodbytniczą pod kontrolą USG.

Jak się przygotować do biopsji fuzyjnej?

Przed wykonaniem fuzyjnej biopsji przezkroczowej w celu odpowiedniego przygotowania do zabiegu oraz oceny badania MRI zalecana jest konsultacja urologiczną z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg. Pamiętaj poinformuj lekarza o wszystkich chorobach towarzyszących i lekach jakie przyjmujesz. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu biopsji jest zapalenie gruczołu krokowego, któremu towarzyszy gorączka oraz poważne zaburzenia krzepnięcia krwi. Wskazaniem do wykonania zabiegu biopsji jest podejrzenie raka prostaty tj. podwyższone wartości PSA w surowicy krwi, nieprawidłowości wykryte podczas badania DRE oraz MRI.

Przygotowanie w dniu zabiegu biopsji fuzyjnej

Przed zabiegiem należy ogolić okolicę krocza oraz zadbać o higienę miejsc intymnych. Można spożyć lekkie śniadanie/obiad na 4-6 godzin przed zabiegiem. W dniu biopsji zalecane jest wypróżnienie. Zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania wlewek doodbytniczych o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Na 2 godz. przed zabiegiem należy przyjąć leki przepisane podczas konsultacji z urologiem.

Przygotuj wyniki badania krwi wymagane do przeprowadzenia zabiegu: INR, APTT.

Na godzinę przed biopsją wypij dwie szklanki wody niegazowanej. Pełny pęcherz umożliwia lekarzowi zobaczenie twojej prostaty wyraźniej.

Jeśli codziennie przyjmujesz leki na receptę, zażyj je w dniu biopsji za wyjątkiem leków osłabiających krzepnięcie krwi.

Po przyjeździe do szpitala

Prosimy zaplanować spędzenie 2-2,5 h w naszej placówce w celu wykonania zabiegu.

Zabierz cała dokumentację medyczna i złoś się z nią do rejestracji szpitala. (wyniki PSA, wyniki histopatologiczne, lista leków).

Zostaniesz poproszony o zdjęcie całej biżuterii i metali, w tym protez ruchomych.

Po twojej biopsji

Pamiętaj, aby przyjąć leki przepisane przez lekarza.

Z procedurą biopsji fuzyjnej nie wiążą się żadne ograniczenia w prowadzeniu pojazdu, możesz sam jechać do domu.

W ciągu 2-3 dni po zabiegu może pojawiać się domieszka krwi w moczu. Aby zapobiec zakażeniu układu moczowego należy przyjąć przepisany antybiotyk. Jeśli wystąpi gorączka >38 st C, należy skontaktować się z lekarzem.

Przez okres 2 tygodni zaleca się unikania intensywnego wysiłku fizycznego tj. podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz gorących kąpieli oraz jazdy na rowerze.

Wyniki biopsji są zazwyczaj dostępne w ciągu kilku – kilkunastu dni. Twój lekarz prowadzący zostanie powiadomiony o wynikach, które następnie udostępni Ci podczas wizyty kontrolnej lub telefonicznie.


Uwagi

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z chorobą i jej leczeniem, nie jest jej celem zastąpienie rozmowy pacjenta z lekarzem. Postępowanie związane z chorobą i jej leczeniem mogą się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia lekarza. Jeżeli masz pytania odnośnie operacji, przygotowania lub postępowania po zabiegu, opłaty za operację lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.


Refundacja NFZ i firm ubezpieczeniowych

NFZ:

 • Nie posiadamy umowy z NFZ na konsultacje kwalifikacyjne i kontrolne w tym zakresie
 • Nie posiadamy umowy z NFZ na leczenie tą metodą

Firmy ubezpieczeniowe:

 • Posiadamy umowy z firmami: Polmed, PZU, UNIMEDI, TU Zdrowie
 • Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty kwalifikacji lub operacji

Umów się na wizytę kwalifikacyjną

Specjalista e-Rejestracja Cena
img

lek. Waldemar Dudzic

specjalista urologii

erejestracja - Osielsko

konsultacja - 250 zł

konsultacja z 1xUSG - 350 zł

biopsja fuzyjna prostaty - 4500 zł

biopsja prostaty - 3000 zł

lek. Waldemar Dudzic

img

specjalista urologii

konsultacja - 250 zł

konsultacja z 1xUSG - 350 zł

biopsja fuzyjna prostaty - 4500 zł

biopsja prostaty - 3000 zł