Tomografia Komputerowa płuc

tomografia-komputerowa-pluc-bydgoszcz-cena

Niskodawkowa Tomografia Komputerowa płuc i klatki piersiowej (NDTK / LDCT ) jest nowoczesnym nieinwazyjnym badaniem płuc, alternatywnym do klasycznego prześwietlenia RTG. Badanie to umożliwia dużo dokładniejszą ocenę pod kątem raka płuc i wykrywania nowotworu we wczesnych stadiach umożliwiając skuteczne leczenie oraz wykrywania innych patologii.

Ryzyko zgonu z powodu raka płuca u aktywnych lub byłych palaczy jest od 20% mniejsze u pacjentów badanych. z użyciem LDCT w porównaniu do klasycznego badania RTG płuc.
wyniki randomizowanych badań klinicznych NELSON i NLST

Pracownia Tomografii Komputerowej dysponuje jedynym w regionie i piątym w Polsce tomografem drugiej generacji SOMATOM Definition Flash. Aparat wykorzystuje 2 źródła dające rozdzielczość 256 rzędów! Dzięki temu badanie zapewnia niespotykaną wcześniej rozdzielczość i minimalną dawkę promieniowania.


Szczycimy się doskonałą opinią wśród pacjentów oraz zaufaniem środowiska medycznego.

opinie tomografia komputerowa bydgoszcz

Cennik, refundacje NFZ i firm ubezpieczeniowych:

Odpłatnie:
 • Badanie TK niskiej dawki płuc (LDCT) 370 zł
NFZ:
 • W celu ustalenia terminu badania w ramach refundacji przez NFZ należy dostarczyć skierowanie do recepcji szpitala w Osielsku ul. Koperkowa 2 lub przesłać jego skan na adres: tomograf@szpitaleskulap.pl
Firmy ubezpieczeniowe:
 • Posiadamy umowy z firmami: PZU, Unimedi, Compensa
 • Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty badania TK

zamknij

Dla kogo jest przeznaczone badanie prześwietlenia płuc TK:

Badanie zalecane jest u osób są zalecane osobom w wieku 50-74 lat z wywiadem co najmniej 20 paczko-lat palenia, aktualnym palaczom lub przy rzuceniu palenia w ostatnich 15 latach. U osób spoza tej grupy korzyści z badania są niepewne. Ostateczną decyzję na podstawie ryzyka rozwoju nowotworu płuca podejmuje lekarz kierujący na badanie.

zamknij

Skierowanie na badanie:

Badanie jest wykonywane tylko na zlecenie lekarza (dowolnej specjalności), który wystawia skierowanie.

Jeśli nie posiadasz skierowania, proponujemy konsultację lekarską w celu wystawienia skierowania na badanie prześwietlenia płuc TK.
Umów się na konsultację internistyczną.lub pulmonologiczną.

zamknij

Korzyści dla pacjenta:

 • Badanie wykonywane na 1 wdechu
 • Nie wymaga podawania kontrastu
 • Badanie jest 6 razy dokładniejsze niż prześwietlenie RTG płuc
 • Dawka badania niskodawkowego NDTK stanowi zaledwie 20% dawki zwykłego badani TK
 • Czas oczekiwania na wykonanie badania <14 dni
 • Czas oczekiwania na opis badania <10 dni roboczych
 • Redukcja dawki promieniowania, co ogranicza ryzyko powikłań nowotworowych
 • Obróbka wyników badania z użyciem specjalistycznego oprogramowania
 • Nieinwazyjność, bezbolesność
 • Pacjenci badani TK niskiej dawki mają o 20% mniejsze ryzyko zgonu i o 7% ryzyko zgonu z powodu raka płuc w porównaniu do pacjentów badanych RTG
 • Badanie pozwala również wykrywać wczesne stadia POCHP, złamania trzonów kręgosłupa, tętniaka aorty piersiowej, zwapnienia zastawki aortalnej.

zamknij

Jaki wpływ na organizm ma promieniowanie X:

Promieniowanie w każdej ilości może być niebezpieczne dla zdrowia (organizm pochłania około 99% promieniowania), dlatego też należy ograniczać je do minimum i wykonywać badania wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Dotyczy to przede wszystkim dzieci i osób w młodym wieku.

U kobiet w okresie rozrodczym, najbezpieczniejszym okresem do wykonania badania ze względu na możliwe uszkodzenie płodu, jest 7 dni po rozpoczęciu krwawienia miesięcznego.

Jeśli jesteś w ciąży lub nie możesz tego wykluczyć, koniecznie poinformuj o tym lekarza lub technika elektroradiologii!

zamknij

Zalety aparatu SOMATOM Definition Flash:

 • Ultrawysoka rozdzielczość wykonywanego badania TK 256 rzędów
 • Najnowocześniejsze, pełne  oprogramowanie do analizy wyników
 • Umożliwia wykonywanie nieinwazyjnych, bardzo precyzyjnych badań wykrywających patologie niemożliwe do wykrycia w inny sposób.
 • Posiada funkcje Flash, CARE Child oraz Adaptive Dose Shield, kilkunastokrotnie (w porównaniu do tradycyjnych aparatów TK) redukujące promieniowanie rentgenowskie, co jest szczególnie ważne podczas badań osób młodych.
 • Prześwietlenie płuc TK niskiej dawki pozwala na dalszą 5 krotną redukcję dawki promieniowania (porównaniu do zwykłego badania TK na aparacie Flash)
 • Jest niezastąpionym narzędziem w pracy lekarzy wielu specjalności

zamknij

Przygotowanie do badania:

 • Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania
 • Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie pozbawione metalowych elementów, takich jak sprzączki, nity czy guziki, gdyż mogą zakłócać uzyskany obraz
 • Badanie to można wykonywać w każdym momencie cyklu miesiączkowego, także
  w trakcie miesiączki, jednakże w celu zapewnienia ochrony przed promieniowaniem kobiet w ciąży, zaleca się wykonywanie badania do 10 dnia cyklu (dla uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku wczesnej, nierozpoznanej ciąży)
WAŻNE! Przed badaniem należy poinformować osobę wykonującą badanie o:
 • Wynikach wszystkich poprzedzających badań,
 • Ciąży lub podejrzeniu ciąży.

zamknij

Badanie:

Badania wykonywane są w Pracowni Tomografii Komputerowej Szpitala Eskulap w Osielsku. Podczas badania pacjent znajduje się na specjalnym, ruchomym stole, który jest przesuwany do wnętrza aparatu (szerokiego pierścienia), zawierającego 2 lampy emitującą promienie i 2 zestawy czujników, które te promienie odbierają. Dane otrzymane w ten sposób, przekazywane są do komputera, który przedstawia je w postaci obrazu narządów człowieka. Dzięki innowacyjnej konstrukcji aparatu badanie trwa dosłownie 4 sekundy eliminując napromieniowanie i ryzyko poruszonego obrazu.

zamknij

Po badaniu:

 • Poinformujemy Cię telefonicznie gdy wynik i opis badania gotowe będą do odbioru
 • Jeśli wynik badania będzie niekorzystny, umówimy Cię na pilną konsultację z pulmonologiem

zamknij

Uwagi:

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z badaniem diagnostycznym. Nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, bądź też rozmowy pacjenta z lekarzem o metodach diagnostycznych.

Tomografia Komputerowa z wykorzystaniem najnowszych aparatów typu Dual i maksymalnej redukcji promieniowania eksponuje pacjenta na wielokrotnie większą dawkę promieniowania niż podczas rutynowego prześwietlenia płuc RTG. Z tego względu badanie prześwietlenia TK płuc może być rekomendowane jedynie osobom z grupy najwyższego ryzyka rozwoju nowotworów płuc.

Jeżeli masz pytania odnośnie badania, przygotowania lub postępowania po badaniu, opłaty lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.

zamknij


W audycji Radia PIK red. Wojciech Sobociński rozmawia z dr n.med. Michałem Molski na temat diagnostyki raka płuc za pomocą NDTK, zapraszamy od 35 minuty.
Specjalista e-Rejestracja Cena
img

lek. Krzysztof Bronisz

specjalsta radiologii i diagnostyki obrazowej

erejestracja - na TK serca obowiązuje tylko rejestracja telefoniczna

Badanie TK niskiej dawki płuc - 400 zł / NFZ

Badanie TK płuc z kontrastem - 600 zł / NFZ

lek. Krzysztof Bronisz

img

specjalsta radiologii i diagnostyki obrazowej

Badanie TK niskiej dawki płuc - 400 zł / NFZ

Badanie TK płuc z kontrastem - 600 zł / NFZ