Tomografia Komputerowa płuc

Pracownia Tomografii Komputerowej w Osielsku w Szpitalu Eskulap.

Tomografia płuc i klatki piersiowej ( NDTK / LDCT ) jest nowoczesnym nieinwazyjnym badaniem płuc, alternatywnym do klasycznego prześwietlenia RTG. Badanie to umożliwia dużo dokładniejszą ocenę pod kątem raka płuc i wykrywania nowotworu we wczesnych stadiach umożliwiając skuteczne leczenie oraz wykrywania innych patologii.

Ryzyko zgonu z powodu raka płuca u aktywnych lub byłych palaczy jest od 20% mniejsze u pacjentów badanych. z użyciem LDCT w porównaniu do klasycznego badania RTG płuc.
wyniki randomizowanych badań klinicznych NELSON i NLST


Szczycimy się doskonałą opinią wśród pacjentów oraz zaufaniem środowiska medycznego.


Spis treści

 1. Sprawdź cenę i umów się na badanie
 2. Dlaczego tomografia płuc
 3. Nasz aparat – co nas wyróżnia
 4. Refundacja NFZ i ubezpieczalnie
 5. Skierowanie
 6. Wpływ promieniowania X na organizm
 7. Przygotowanie do badania TK
 8. Przebieg badania TK
 9. Po badaniu …

Wskazania do tomografii płuc

Badanie zalecane jest u osób są zalecane osobom w wieku 50-74 lat z wywiadem co najmniej 20 paczko-lat palenia, aktualnym palaczom lub przy rzuceniu palenia w ostatnich 15 latach. U osób spoza tej grupy korzyści z badania są niepewne. Ostateczną decyzję na podstawie ryzyka rozwoju nowotworu płuca podejmuje lekarz kierujący na badanie.


Nasz aparat – co nas wyróżnia

Pracownia Tomografii Komputerowej w Szpitalu Eskulap została wyposażona w światowej klasy aparat dwuenergetyczny aparat Philips Incisive CT Pro z 128-warstwowym skanowaniem i modułem sztucznej inteligencji, gwarantujący niezrównaną jakość obrazu przy minimalnym narażeniu na promieniowanie. Dzięki temu badanie organu trwa dosłownie sekundy co istotnie minimalizuje dawkę promieniowania i jednocześnie zapewnia znacznie większą rozdzielczość badania.

 • Unikalna rozdzielczość obrazowania
 • Błyskawiczne badanie
 • Maksymalna redukcja dawki promieniowania X  
 • Wyniki przesyłamy emailem
 • Możliwość badania pacjentów do 200 kg
 • Wykonanie i opis badania przez wykwalifikowany i doświadczony zespół radiologów
 • Doskonała ocena satysfakcji z badania przez pacjentów

Obejrzyj nasz Tomograf Komputerowy w akcji.

Refundacje NFZ i firm ubezpieczeniowych

NFZ:

 • W celu ustalenia terminu badania w ramach refundacji przez NFZ należy dostarczyć skierowanie do recepcji Szpitala w Osielsku ul. Koperkowa 2 lub przesłać jego skan na adres: tomograf@szpitaleskulap.pl. Termin badania jest ustalany indywidualnie z każdym pacjentem.

Firmy ubezpieczeniowe:

 • Posiadamy umowy z firmami: PZU
 • Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty badania TK

Skierowanie

 • Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do badania z użyciem promieniowania jonizującego konieczne jest skierowanie od lekarza.
 • Skierowanie na badania odpłatne może być wypisane nawet na recepcie przez każdego lekarza. 
 • Do badań TK z kontrastem bezwzględnie wymagane są badanie TSH i kreatyniny. Nieprawidłowe wyniki tych badań mogą wymagać dodatkowych konsultacji.
 • Jeśli nie posiadasz skierowania to prosimy o kontakt telefoniczny lub erejestrację, aby umówić konsultację z lekarzem, który określi wskazania oraz rodzaj niezbędnego badania.

Korzyści dla pacjenta

 • Badanie wykonywane na 1 wdechu
 • Nie wymaga podawania kontrastu
 • Tomografia płuc jest 6 razy dokładniejsze niż prześwietlenie RTG płuc
 • Dawka badania niskodawkowego NDTK stanowi zaledwie 20% dawki zwykłego badania TK
 • Czas oczekiwania na wykonanie badania <14 dni
 • Czas oczekiwania na opis badania <10 dni roboczych
 • Redukcja dawki promieniowania, co ogranicza ryzyko powikłań nowotworowych
 • Obróbka wyników badania z użyciem specjalistycznego oprogramowania
 • Pacjenci badaniu TK niskiej dawki mają o 20% mniejsze ryzyko zgonu i o 7% ryzyko zgonu z powodu raka płuc w porównaniu do pacjentów badanych RTG
 • Badanie pozwala również wykrywać wczesne stadia POCHP, złamania trzonów kręgosłupa, tętniaka aorty piersiowej, zwapnienia zastawki aortalnej.

Wpływ promieniowania X

Promieniowanie X w każdej ilości może być niebezpieczne dla zdrowia. Wraz ze wzrostem pochłoniętego promieniowania jonizującego rośnie ryzyko rozwoju nowotworów. Największe ryzyko dotyczy dzieci i osób młodych.

Koronarografia tradycyjna jak i tomografia komputerowa serca i naczyń wieńcowych wykorzystują do badania promieniowanie X.

Główną wadą tomografii komputerowej na aparatach starszych generacji jest duża dawka promieniowania X jaką otrzymuje pacjent w trakcie badania. Podczas jednego badania TK pacjent otrzymuje ponad 100 krotnie większą dawkę niż podczas prześwietlenia płuc! 

Badania TK należy wykonywać wyłącznie w uzasadnionych przypadkach i z użyciem możliwie najnowszych technologii zmniejszających dawkę promieniowania.

Badanie u kobiet w ciąży powinno być wykonywane jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

U kobiet w okresie rozrodczym, najbezpieczniejszym okresem do wykonania badania jest 7 dni po rozpoczęciu krwawienia miesięcznego ( najmniejsze ryzyko niezdiagnozowanej ciąży ).

Jeśli jesteś w ciąży lub nie możesz tego wykluczyć, koniecznie poinformuj o tym lekarza lub technika elektroradiologii!


Przygotowanie do badania

Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie pozbawione metalowych elementów, takich jak sprzączki, nity czy guziki, gdyż mogą zakłócać uzyskany obraz lub spowodować uszkodzenia aparatu. 

Badanie to można wykonywać w każdym momencie cyklu miesiączkowego, także w trakcie miesiączki, jednakże w celu zapewnienia ochrony przed promieniowaniem kobiet w ciąży, zaleca się wykonywanie badania do 10 dnia cyklu (dla uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku wczesnej, nierozpoznanej ciąży)

Przed badaniem z użyciem kontrastu należy

 • Wykonać badanie kreatyniny we krwi – wynik ważny 1 miesiąc.
 • Nie jeść i nie pić przez 6 godzin przed badaniem.
 • Nie przyjmować leku przeciwcukrzycowego metformina 2 doby przed i po badaniu.
 • Wypić przed badanie 0,5 litra wody niegazowanej
 • Przynieść na badanie 1,5 litr wody niegazowanej – do wypicia po badaniu.

Przed badaniem należy poinformować personel wykonujący badanie o:

 • Ciąży lub jej podejrzeniu
 • Klaustrofobii,
 • Skłonności do krwawień (skaza krwotoczna),
 • Niewydolności nerek w wywiadzie,
 • Rozpoznanej wcześniej alergię lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji, uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe,
 • Wynikach wszystkich poprzedzających badań.

Przebieg badania

Podczas badania pacjent znajduje się na specjalnym, ruchomym stole, który jest przesuwany do wnętrza aparatu ( szerokiego pierścienia ), zawierającego dwa źródła promieniowania oraz czujniki, które rejestrują przebieg badania. Badanie metodą tomografii komputerowej trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od badanego narządu i celu badania. W trakcie badania aparat emituje ciche dźwięki. Dane otrzymane podczas badania, przekazywane są do komputera, który przedstawia je w postaci obrazu narządów człowieka. Dzięki innowacyjnej konstrukcji aparatu badanie trwa dosłownie kilka sekund eliminując napromieniowanie i ryzyko poruszonego obrazu. W razie problemów z samopoczuciem powinno się je natychmiast zgłaszać technikowi nadzorującemu badanie.


Po badaniu …


Po badaniu …

Wynik badania – płytę otrzymasz bezpośrednio po zakończeniu badania. Gdy opis badania będzie gotowy do odbioru poinformujemy Cię o tym e-mailem lub telefonicznie. Możemy wysłać opis badania na podany adres e-mail.

Po zakończeniu badania bez użycia środka kontrastowego pacjent może bezpośrednio udać się do domu w tym celu można prowadzić samochód.

Jeśli w trakcie badania podano środek kontrastowy zaleca się pozostanie pod opieką personelu medycznego przez okres około 30 minut po zakończeniu badania. W celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu, zaleca się w ciągu 24 godzin po badaniu wypić około 2,5 l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych.

W rzadkich przypadkach w konsekwencji podania środka kontrastowego mogą pojawić się nudności, wysypka czy swędzenie, kołatania serca, duszności czy złe samopoczucie. Dlatego, jeśli takie objawy nie ustępują samoistnie, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Również z tego powodu osoby zgłaszające się na badanie z podaniem kontrastu, powinny zapewnić sobie możliwość powrotu do domu pod opieką rodziny lub taksówką


Uwagi

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z badaniem diagnostycznym, dlatego nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, ani też rozmowy pacjenta z lekarzem o metodach diagnostycznych. Jeżeli masz pytania odnośnie badania, przygotowania lub postępowania po badaniu, opłaty nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.


W audycji Radia PIK red. Wojciech Sobociński rozmawia z dr n.med. Michałem Molski na temat diagnostyki raka płuc za pomocą NDTK, zapraszamy od 35 minuty.

Umów się na badanie

W celu ustalenia terminu badania prosimy o kontakt telefoniczny lub na adres: tomograf@szpitaleskulap.pl

Specjalista e-Rejestracja Cena
img

lek. Agnieszka Narolska-Jochemczak

specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

eRejestracja

Badanie TK niskiej dawki płuc - 450 zł / NFZ

Badanie TK płuc z kontrastem - 700 zł / NFZ

lek. Agnieszka Narolska-Jochemczak

img

specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

Badanie TK niskiej dawki płuc - 450 zł / NFZ

Badanie TK płuc z kontrastem - 700 zł / NFZ