
Niskodawkowa Tomografia Komputerowa płuc i klatki piersiowej (NDTK / LDCT ) jest nowoczesnym nieinwazyjnym badaniem płuc, alternatywnym do klasycznego prześwietlenia RTG. Badanie to umożliwia dużo dokładniejszą ocenę pod kątem raka płuc i wykrywania nowotworu we wczesnych stadiach umożliwiając skuteczne leczenie oraz wykrywania innych patologii.
Ryzyko zgonu z powodu raka płuca u aktywnych lub byłych palaczy jest od 20% mniejsze u pacjentów badanych. z użyciem LDCT w porównaniu do klasycznego badania RTG płuc.
wyniki randomizowanych badań klinicznych NELSON i NLST



Pracownia Tomografii Komputerowej dysponuje jedynym w regionie i piątym w Polsce tomografem drugiej generacji SOMATOM Definition Flash. Aparat wykorzystuje 2 źródła dające rozdzielczość 256 rzędów! Dzięki temu badanie zapewnia niespotykaną wcześniej rozdzielczość i minimalną dawkę promieniowania.
Szczycimy się doskonałą opinią wśród pacjentów oraz zaufaniem środowiska medycznego.

Cennik, refundacje NFZ i firm ubezpieczeniowych:
- Badanie TK niskiej dawki płuc (LDCT) 370 zł
- W celu ustalenia terminu badania w ramach refundacji przez NFZ należy dostarczyć skierowanie do recepcji szpitala w Osielsku ul. Koperkowa 2 lub przesłać jego skan na adres: tomograf@szpitaleskulap.pl
- Posiadamy umowy z firmami: PZU, Unimedi, Compensa
- Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty badania TK
Dla kogo jest przeznaczone badanie prześwietlenia płuc TK:
Badanie zalecane jest u osób są zalecane osobom w wieku 50-74 lat z wywiadem co najmniej 20 paczko-lat palenia, aktualnym palaczom lub przy rzuceniu palenia w ostatnich 15 latach. U osób spoza tej grupy korzyści z badania są niepewne. Ostateczną decyzję na podstawie ryzyka rozwoju nowotworu płuca podejmuje lekarz kierujący na badanie.
Skierowanie na badanie:
Badanie jest wykonywane tylko na zlecenie lekarza (dowolnej specjalności), który wystawia skierowanie.
Jeśli nie posiadasz skierowania, proponujemy konsultację lekarską w celu wystawienia skierowania na badanie prześwietlenia płuc TK.
Umów się na konsultację internistyczną.lub pulmonologiczną.
Korzyści dla pacjenta:
- Badanie wykonywane na 1 wdechu
- Nie wymaga podawania kontrastu
- Badanie jest 6 razy dokładniejsze niż prześwietlenie RTG płuc
- Dawka badania niskodawkowego NDTK stanowi zaledwie 20% dawki zwykłego badani TK
- Czas oczekiwania na wykonanie badania <14 dni
- Czas oczekiwania na opis badania <10 dni roboczych
- Redukcja dawki promieniowania, co ogranicza ryzyko powikłań nowotworowych
- Obróbka wyników badania z użyciem specjalistycznego oprogramowania
- Nieinwazyjność, bezbolesność
- Pacjenci badani TK niskiej dawki mają o 20% mniejsze ryzyko zgonu i o 7% ryzyko zgonu z powodu raka płuc w porównaniu do pacjentów badanych RTG
- Badanie pozwala również wykrywać wczesne stadia POCHP, złamania trzonów kręgosłupa, tętniaka aorty piersiowej, zwapnienia zastawki aortalnej.
Jaki wpływ na organizm ma promieniowanie X:
U kobiet w okresie rozrodczym, najbezpieczniejszym okresem do wykonania badania ze względu na możliwe uszkodzenie płodu, jest 7 dni po rozpoczęciu krwawienia miesięcznego.
Jeśli jesteś w ciąży lub nie możesz tego wykluczyć, koniecznie poinformuj o tym lekarza lub technika elektroradiologii!
Zalety aparatu SOMATOM Definition Flash:
- Ultrawysoka rozdzielczość wykonywanego badania TK 256 rzędów
- Najnowocześniejsze, pełne oprogramowanie do analizy wyników
- Umożliwia wykonywanie nieinwazyjnych, bardzo precyzyjnych badań wykrywających patologie niemożliwe do wykrycia w inny sposób.
- Posiada funkcje Flash, CARE Child oraz Adaptive Dose Shield, kilkunastokrotnie (w porównaniu do tradycyjnych aparatów TK) redukujące promieniowanie rentgenowskie, co jest szczególnie ważne podczas badań osób młodych.
- Prześwietlenie płuc TK niskiej dawki pozwala na dalszą 5 krotną redukcję dawki promieniowania (porównaniu do zwykłego badania TK na aparacie Flash)
- Jest niezastąpionym narzędziem w pracy lekarzy wielu specjalności
Przygotowanie do badania:
- Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania
- Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie pozbawione metalowych elementów, takich jak sprzączki, nity czy guziki, gdyż mogą zakłócać uzyskany obraz
- Badanie to można wykonywać w każdym momencie cyklu miesiączkowego, także
w trakcie miesiączki, jednakże w celu zapewnienia ochrony przed promieniowaniem kobiet w ciąży, zaleca się wykonywanie badania do 10 dnia cyklu (dla uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku wczesnej, nierozpoznanej ciąży)
WAŻNE! Przed badaniem należy poinformować osobę wykonującą badanie o:
- Wynikach wszystkich poprzedzających badań,
- Ciąży lub podejrzeniu ciąży.
Badanie:
Badania wykonywane są w Pracowni Tomografii Komputerowej Szpitala Eskulap w Osielsku. Podczas badania pacjent znajduje się na specjalnym, ruchomym stole, który jest przesuwany do wnętrza aparatu (szerokiego pierścienia), zawierającego 2 lampy emitującą promienie i 2 zestawy czujników, które te promienie odbierają. Dane otrzymane w ten sposób, przekazywane są do komputera, który przedstawia je w postaci obrazu narządów człowieka. Dzięki innowacyjnej konstrukcji aparatu badanie trwa dosłownie 4 sekundy eliminując napromieniowanie i ryzyko poruszonego obrazu.
Po badaniu:
- Poinformujemy Cię telefonicznie gdy wynik i opis badania gotowe będą do odbioru
- Jeśli wynik badania będzie niekorzystny, umówimy Cię na pilną konsultację z pulmonologiem
Uwagi:
Tomografia Komputerowa z wykorzystaniem najnowszych aparatów typu Dual i maksymalnej redukcji promieniowania eksponuje pacjenta na wielokrotnie większą dawkę promieniowania niż podczas rutynowego prześwietlenia płuc RTG. Z tego względu badanie prześwietlenia TK płuc może być rekomendowane jedynie osobom z grupy najwyższego ryzyka rozwoju nowotworów płuc.
Jeżeli masz pytania odnośnie badania, przygotowania lub postępowania po badaniu, opłaty lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.
W audycji Radia PIK red. Wojciech Sobociński rozmawia z dr n.med. Michałem Molski na temat diagnostyki raka płuc za pomocą NDTK, zapraszamy od 35 minuty.