Wyleczenie owrzodzeń podudzi spowodowanych niewydolnością żylną jest możliwe dzięki nowoczesnej diagnostyce i specjalistycznemu leczeniu.
Posiadamy unikalne w Polsce doświadczenie
Oferujemy największy w Polsce zakres leczenia chorób żył
Spis treści
Jak wygląda owrzodzenie żylne?
Owrzodzenie żylne zlokalizowane są najczęściej w okolicach kostki przyśrodkowej lub bocznej. Charakterystyczne są brązowe przebarwienia skóry otaczającej owrzodzenie. Owrzodzeniu często towarzyszy uczucie ciężkości nóg, obrzęki oraz świąd skóry.
Jak wygląda diagnostyka owrzodzeń podudzi?
W diagnostyce rany żylnej kluczowe jest badanie kliniczne obejmujące ocenę kończyny oraz rany, badanie tętna, a w uzasadnionych przypadkach wykonanie wskaźnika kostka – ramię lub badań laboratoryjnych. Ten etap realizowany jest podczas wizyty w podani naczyniowej. Podstawowym badaniem jest USG doppler pozwalające na ocenę drożności i wydolności układu żylnego. W przypadkach podejrzenia niedrożności żył biodrowych konieczne może być wykonanie badania żył Rezonansem Magnetycznym lub Tomografią Komputerową.
Wszystkie w/w etapy postępowania diagnostycznego można wykonać w naszej placówce w ramach refundacji NFZ.
Jak wygląda leczenie owrzodzeń żylnych goleni?
Leczenie owrzodzeń żylnych jest najczęściej długotrwałym procesem, Zagojenie owrzodzenia jest możliwe dzięki odpowiedniemu leczeniu przez specjalistów, ale osiągnięcie sukcesu wymaga zaangażowania w proces leczenia samego pacjenta.
Modyfikacja stylu życia
Styl życia istotnie wpływa na stan nóg i układu żylnego, dlatego jego modyfikacja jest pierwszym krokiem w leczeniu owrzodzeń żylnych podudzi. Zalecenia można streścić w 3 punktach:
1. Ruszaj się! Unikaj długotrwałego siedzenia i stania! Najlepsze są aktywności jak spacer lub jazda rowerem, sprawdź jakie proste ćwiczenia na pobudzeni akrążenia w nogach polecają nasi fizjoterapeuci.
2. Podnieś nogi do góry! To skuteczny sposób aby poprawić odpływ krwi i chłonki z nóg i zmniejszyć ciężkość nóg i obrzęki oraz przyspieszyć gojenie owrzodzeń na tle żylnym.
3. Dbaj prawidłową masę ciała! Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje ucisk na żyły i utrudnia przepływ krwi. Redukcja masy ciała istotnie poprawi krążenie w twoich nogach!
Terapia uciskowa
Nadciśnienie w układzie żylnym możemy kompensować stosując ucisk na nogę z zewnątrz. Służą temu medyczne wyroby uciskowe czyli specjalnie zaprojektowane podkolanówki, pończochy lub rajstopy. Podobne efekty przynosi umiejętne bandażowanie nóg specjalistycznymi bandażami. Podczas konsultacji specjalistycznej z lekarzem, pielęgniarzem lub fizjoterapeutą możliwy jest odpowiedni dobór rozmiaru i stopnia ucisku! Medyczne wyroby uciskowe w leczeniu owrzodzenia żylnego nie są objęte refundacją NFZ.
Na tej stronie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące kompresjoterapii.
Farmakoterapia
Większość leków poprawiających krążenia żylne dostępnych jest bez recepty. Substancje te posiadają różne właściwości i działania. Nie ma obecnie dowodów naukowych wykazujących wyższą skuteczność jakiegokolwiek preparatu. Każdy pacjent może samodzielnie wybrać preparat z tych dostępnych bez recepty, warto jednak omówić to z lekarzem. W Polsce w leczeniu owrzodzeń żylnych są stosowane:
– diosminy ( dostępne bez recepty )
– dobesylan wapnia ( dostępne bez recepty )
– rutyna, torxerutyna, okserutyna ( dostępne bez recepty )
– escyna( dostępne bez recepty )
– wyciąg ruszczyka kolczystego ( dostępne bez recepty )
– wyciąg z kasztanowca ( dostępne bez recepty )
– sulodeksyd ( dostępne na receptę )
– pentoksyfilina ( dostępne na receptę )
Leki stosowane w leczeniu owrzodzenia żylnego nie sa objęte refundacją NFZ.
Leczenie miejscowe rany
Oczyszczenie rany z drobnoustrojów i martwiczych tkanek znacznie przyspiesza proces gojenia. Równie ważne jest odpowiednie dobranie opatrunku chroniącego ranę i zapewniającego odpowiednie warunki gojenia. W naszej placówce leczeniem miejscowym ran zajmuje się pielęgniarz – specjalista leczenia ran przewlekłych.
Nie posiadamy umowy z NFZ na leczenie w poradni ran przewlekłych, oferujemy leczenie odpłatnie.
Leczenie operacyjne
Operacje układu żył powierzchownych i perforatorów
Najczęstszą przyczyną nadciśnienia w układzie są tak żylaki. Według aktualnych standardów w leczeniu niewydolności układu powierzchownego i perforatorów wskazane jest zamknięcie niewydolnych żył za pomocą małoinwazyjnych zabiegów ablacji termicznej lub nietermicznej żylaków. Inwazyjną metodą leczenia jest klasyczna operacja żylaków.
W ramach refuncacji NFZ dostępna jest klasyczna operacja żylaków, pozostałe metody wykonujemy odpłatnie.
Operacje układu żył głębokich
Operacje angioplastyki i stentowania żył biodrowych pozwalają poszerzyć uciśnięte lub niedrożne żyły i poprawić odpływ krwi z kończyny. Dzięki temu zabiegowi dochodzi do zmniejszenia ciśnienia krwi żylnej co stwarza warunki do gojenia owrzodzenia i istotnego zmniejszenia dolegliwości żylnych.
Zabiegi te wykonujemy również w ramach refundacji NFZ.
W lata 90 XX wieku wykonywaliśmy innowacyjne na tamte czasy operacje niewydolności zastawek układu głębokiego przeszczepem zastawek żylnych. Obecnie na Świecie trwają prace badawcze nad stworzeniem sztucznych zastawek w formie implantów lub wytwarzanych z żyły pacjenta – neovalve. Ciekawym eksperymentalnym kierunkiem badań naukowych nad niewydolności zastawek żylnych jest przezskórna plastyka zastawek zogniskowaną falą ultradźwiękową – HIFU.
Operacje wycięcia owrzodzenia i przeszczepu skóry
Zabiegi te wykonywane są w przypadku bardzo rozległych owrzodzeń, których gojenie przez ziarninowanie zajęłoby dużo czasu. Pozwalają one na wycięcie tkanek martwiczych, oczyszczenie rany na którą następnie kładziony jest przeszczep skóry.
Zabiegi tez wykonujemy również w ramach refundacji NFZ.
Rehabilitacja
Kluczowym elementem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie układu żylnego jest tzw. żylna pompa mięśniowa łydek. W przypadku zaburzeń działania pompy mięśniowej spowodowanych usztywnieniem stwów lub uszkodzeniem smięśni dochodzi do zastoju krwi żylnej w kończynach i rozwoju nadciśnienia żylnego prowadzącego do zmian troficznych. Zadaniem fizjoterapeuty jest przywrócenie prawidłowej funkcji stawów, mięśni i żylnej pompy mięśniowej. W Centrum Rehabilitacji Szpitala Eskulap stosujemy między innymi drenaż pneumatyczny oraz terapię powięziową, także laseroterapię czy magnetoterapię, które przyspieszają miejscowe procesy gojenia rany.
Nie posiadamy umowy z NFZ w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii, oferujemy te usługi odpłatnie.
Uwagi
Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z chorobą i jej leczeniem, nie jest jej celem zastąpienie rozmowy pacjenta z lekarzem. Postępowanie związane z chorobą i jej leczeniem mogą się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia lekarza. Jeżeli masz pytania odnośnie operacji, przygotowania lub postępowania po zabiegu, opłaty za operację lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.