RTG

RTG to technika obrazowania stosowana w medycynie do rozpoznania zmian kostnych. Wykorzystuje ona promienie rentgenowskie (promienie X).

Na czym polega badanie RTG?

Badanie RTG polega na prześwietleniu ciała człowieka promieniami X.

Wykorzystywana jest tutaj różna wchłanialność promieni przez poszczególne struktury ciała. Kości absorbują więcej promieni, przez co na zdjęciu rentgenowskim są zaznaczone na biało, natomiast tkanki miękkie pozostają czarne.

zamknij

Jaki wpływ na organizm mają promienie RTG?

Promieniowanie w każdej ilości może być niebezpieczne dla zdrowia (organizm pochłania około 99% promieniowania), dlatego też ogranicza się je do minimum i wykonuje wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

U kobiet w okresie rozrodczym, najbezpieczniejszym okresem do wykonania badania ze względu na możliwe uszkodzenie płodu, jest 7 dni po rozpoczęciu krwawienia miesięcznego.

Jeśli jesteś w ciąży lub nie możesz tego wykluczyć, koniecznie poinformuj o tym lekarza lub technika elektroradiologii!

zamknij

Jak wygląda badanie:

Podczas badania RTG pacjent jest ustawiany przez personel medyczny przy aparaturze medycznej w odpowiedniej pozycji (w zależności od rodzaju wykonywanego badania RTG).

Należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich wskazówek przekazanych przez personel medyczny.

Podczas badania nie można się poruszać, na polecenie technika należy wstrzymać na chwilę oddech. Ruchy wykonywane podczas badania mogą spowodować, iż będzie ono nieczytelne.

Badanie RTG trwa dosłownie ułamek sekundy, najwięcej czasu, bo kilka minut może zająć odpowiednie ułożenie pacjenta i ustawienie aparatu. Wynik jest wydawany na płycie CD, kilkanaście minut po badaniu.

Po przeanalizowaniu obrazu przez radiologa, pisemny opis badania jest wydawany pacjentowi lub osobie przez niego upoważnionej.

zamknij

Co oferujemy?

Wykonujemy zdjęcia czaszki, kości, płuc, klatki piersiowej oraz jamy brzusznej, za pomocą wielofunkcyjnego Aparatu Siemens MULTIX PRO ze statywem Vertix pro. Charakteryzuje się on wyjątkową jakością obrazu, przy minimalnej stosowanej dawce promieniowania. Wyniki badań archiwizowane są w postaci cyfrowej.

zamknij

Cennik, refundacje NFZ i firm ubezpieczeniowych:

Odpłatnie:

NFZ:
 • Badanie jest wykonywane w ramach refundacji NFZ na podstawie skierowania przez lekarza, podczas konsultacji realizowanej w Szpitalu Eskulap w ramach umowy z NFZ.
Firmy ubezpieczeniowe:
 • Posiadamy umowy z firmami: medica, PZU
 • Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty badania RTG

zamknij

Wskazania do badania:

O wskazaniach do wykonania badania RTG decyduje lekarz. Badanie jest wykonywane tylko i wyłącznie na podstawie skierowania lekarskiego.

Najczęściej badanie jest zlecane w celu uwidocznienia:
 • Zmian urazowych lub zwyrodnieniowych kości, stawów lub kręgosłupa
 • Zmian chorobowych klatki piersiowej i płuc
 • Zmian chorobowych jamy brzusznej i miednicy

zamknij

Przeciwwskazania do badania:

Badanie RTG nie jest obojętne dla organizmu człowieka.

Wykonywane w odpowiednich odstępach czasu jest bezpieczne, jednak  istnieje kilka przeciwwskazań, o których należy pamiętać:
 • Ciąża – jest  przeciwwskazaniem do wykonania badania  RTG. Istnieją jednak przypadki, w których jest ono konieczne. Wtedy należy powiadomić personel medyczny o ciąży i wówczas zostaną podjęte specjalne środki ochrony radiologicznej, w celu zminimalizowania wpływu promieniowania na płód. Nasz personel podejmie niezbędne środki ochrony radiologicznej, aby zminimalizować wpływ promieniowania na płód.
 • Zbyt częste wykonywanie badania – promienie X, pomimo stosowania najwyższych środków ochronnych, są szkodliwe dla organizmu. W związku z tym należy ograniczyć liczbę badań do niezbędnego minimum.
  Jeśli niedawno mieliśmy robione badanie RTG, koniecznie należy o tym poinformować personel medyczny.
 • Młody wiek – każdy organizm pochłania promienie rentgenowskie, jednak ryzyko rozwoju nowotworów spowodowanych promieniowaniem rentgenowskim jest tym większe, im młodszej osoby dotyczy.

zamknij

Jak należy przygotować się do badania:

W większości przypadków, badanie RTG nie wymaga specjalnego przygotowania. Zapytaj lekarza kierującego na badanie o sposobie przygotowania do prześwietlenia.

Przed badaniem należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:
 • Zdejmij biżuterię, lub odzież, która może utrudnić wykonanie i ocenę badania
Przed badaniem RTG kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego należy:
 • W dniu poprzedzającym badanie, zastosować lekką dietę (najlepiej spożywać pokarmy płynne bez błonnika)
 • W dniu badania stawić się na czczo

Jeśli masz problemy z zaparciami, poinformuj o tym swojego lekarza. Zaproponuje Ci on odpowiednią dietę lub środek przeczyszczający, które pozwolą na poprawę jakości wyniku prześwietlenia.

zamknij

Specjaliści:

 • Badanie wykonuje technik elektroradiologii Marek Sajdak
 • Badanie opisuje specjalista radiolog Dr n.med. Marek Grzegorzewski

zamknij

Skierowanie:

Skierowanie jest niezbędne nawet w przypadku badań odpłatnych. Formularz skierowania na badanie RTG można pobrać tutaj.

Jeśli nie posiadacie Państwo skierowania na badanie rtg to proponujemy konsultacje specjalistów – zapraszamy do eRejestracji.

zamknij

Uwagi:

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z badaniem diagnostycznym. Nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, bądź też  rozmowy pacjenta z lekarzem o metodach diagnostycznych.

Jeżeli masz pytania odnośnie badania, przygotowania lub postępowania po badaniu, opłaty lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.

zamknij