Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych

angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych prywatnie

Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych ma na celu zapobieganie udarom mózgu w przypadkach zwężenia tętnic szyjnych przez blaszkę miażdżycową.

Udary mózgu stanowią główną przyczynę kalectwa, niepełnosprawności oraz zgonów w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Miażdżycowe zwężenia tętnic szyjnych są główną przyczyną nawracających niedokrwiennych udarów mózgu.
  1. Korzyści dla pacjenta
  2. Cennik, refundacje NFZ i firm ubezpieczeniowych
  3. Jakie są objawy zwężenia tętnic szyjnych?
  4. Jakie są wskazania do zabiegu udrożnienia tętnic szyjnych?
  5. Przygotowanie do stentowania tętnic szyjnych?
  6. Jak wygląda zabieg angioplastyki i stentowania tętnic szyjnych?
  7. Rekonwalescencja i wizyty kontrolne
  8. Umów się się na wizytę kwalifikacyjną

Korzyści dla pacjenta

• Krótkie terminy oczekiwania na zabiegi odpłatne
  • Możliwości wykonania zabiegu w ramach refundacji NFZ
  • Zapewniamy możliwość kompletnej, szybkiej diagnostyki obrazowej w celu określenia wskazań, przeciwwskazań i ryzyka zabiegu.
  • Zapewniamy doświadczony zespół  specjalistów chirurgii naczyniowej, kardiologii, neurologii i innych specjalności aby zapewnić optymalne warunki i bezpieczeństwo leczenia.
  • Zapewniamy komfortowe warunki pobytu i troskliwą opiekę.
  • Zapewniamy kompleksową opiekę pooperacyjną, rehabilitację a także możliwość wizyt kwalifikacyjnych i kontrolnych w sieci naszych placówek w regionie Pomorza i Kujaw

Cennik, refundacje NFZ i firm ubezpieczeniowych

Odpłatnie

• Kwalifikacja do zabiegu odbywa się w Poradni Chirurgii Naczyń w ramach wizyt NFZ.
  • Zabieg jest refundowany przez NFZ.

Jakie są objawy zwężenia tętnic szyjnych?

• udar mózgu lub przemijające niedokrwienie mózgu,
  • zaburzenia widzenia przemijająca ślepota lub wrażenia wzrokowe (mroczki, błyski),
  • zaburzenia równowagi, zawroty głowy,
  • zaburzenia ruchowe,
  • zmniejszenie lub zanik siły mięśniowej (niedowład, porażenie),
  • zaburzenia czuciowe zniesienie czucia lub przeczulica, opaczne wrażenia czuciowe,
  • zaburzenia mowy lub jej rozumienia.

Jakie są wskazania do zabiegu udrożnienia tętnic szyjnych?

• Objawowe zwężenie tętnicy szyjnej wspólnej lub wewnętrznej o 50% lub więcej
  • Bezobjawowe zwężenie tętnicy szyjnej wspólnej lub wewnętrznej o 70% lub więcej

Przygotowanie do stentowania tętnic szyjnych

W Szpitalu Eskulap obowiązuje następujący standard kwalifikacji do zabiegów na tętnicach szyjnych:

• Badanie USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych wykonane przez chirurga Szpitala Eskulap kwalifikującego do zabiegu. W razie wątpliwości odnośnie kwalifikacji chirurg może zlecić badanie angio-TK tętnic domózgowych.
  • Konsultacja neurologa z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do operacji.
  • Konsultacja kardiologa z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do operacji.
    • Wraz z wynikiem badania ECHO serca
    • Wraz z wynikiem badania ekg
  • Wyniki następujących badań (możliwość wykonania nieodpłatnie):
    • krewkarta lub grupa krwi,
    • RTG płuc
    • aPTT, INR,
    • kreatynina, jonogram, glukoza
    • morfologia krwi z płytkami,
    • antygen Hbs, przeciwciała anty-HCV.
    • w przypadku zabiegów wewnątrznaczyniowych: angio-TK, TSH
  • Aktualne szczepienie p-ko SARS-CoV2
  • Konsultacja anestezjologa Szpitala Eskulap ( wykonywana nieodpłatnie).
    (termin konsultacji ustalany po konsultacji chirurga naczyniowego Szpitala Eskulap i skompletowaniu w/w wyników badań)

Jak wygląda operacja stentowania tętnic szyjnych?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i monitorowanej opiece anestezjologicznej, co zapewnia Pacjentowi najwyższe bezpieczeństwo i komfort.

Dostęp do tętnicy szyjnej następuje przez nakłucie tętnicy udowej w pachwinie.  Przez cały zabieg pacjent pozostaje w kontakcie z chirurgiem i anestezjologiem. Skóra pachwiny jest dezynfekowana, a następnie okładana jałowymi serwetami oraz znieczulana przed wprowadzeniem do tętnicy instrumentarium (cewniki, baloniki, stenty).  Miejsce zwężenia jest poszerzane. Po wykonanu zabiegu w pachwinie zakładany jest opatrunek uciskowy.

Rekonwalescencja

• Przez kilkanaści godzin po zabiegu utrzymany jest opatrunek uciskowy w pachinie. W tym czasie nie wolno wstawac z łóżka ani zginać nogi.
  • Powrót do domu możliwy jest najczęściej w 1 – 2 dobie po zabiegu.
  • Po zabiegu dosyć często pojawiają się zaburzenia rytmu serca i skoki ciśnienia krwi
  • Skóra w pachwinie może być nieco bolesna przy dotyku, zazwyczaj są niewielkie siniaki.
  • Pacjenci po wyjściu ze szpitala powinni normalnie, ale nie forsownie chodzić
  • Powrót do pracy jest możliwy po ok. 7 dniach od zabiegu

Wizyty kontrolne

• Pierwsza, nieodpłatna wizyta kontrolna planowana jest w 5-10 dobie po zabiegu.
  • Kolejne wizyty kontrolne z badaniem USG doppler zalecane są po 1, 3, 6 i 12 miesiącach.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub zauważysz niepokojące objawy, takie jak zaniewidzenie jednooczne, tętniący guz w pachwinie lub gorączka, pilnie skonsultuj się z lekarzem.

Uwagi

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z chorobą i leczeniem. Nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, bądź też rozmowy pacjenta z chirurgiem o chorobie i jej leczeniu.

Postępowanie związane z chorobą i jej leczeniem może się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia chirurga.

Jeżeli masz pytania dotyczące zabiegu, przygotowania lub postępowania po leczeniu, opłaty za operację lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań chirurgowi.

Umów się na wizytę kwalifikacyjną:

Specjalista e-Rejestracja Cena

dr n.med. Michał Molski

flebolog certyfikowany przez PTF i EBoF, specjalista chirurgii naczyniowej, specjalista chirurgii ogólnej

consultations in English

erejestracja - Osielsko - Toruń - Gdynia - Żnin - Tuchola