Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiające obejrzenie całego jelita grubego.

Kto i w jakim celu powinien wykonać kolonoskopię?

Kolonoskopię wykonuje się:

  • U osób bezobjawowych w wieku 50 – 75 lat ( badanie profilaktyczne raka jelita grubego )
  • U pacjentów, którzy mają podejrzenie polipów jelita grubego lub mieli wcześniej usuwane takie polipy
  • Do diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z przewodu pokarmowego
  • Do diagnozowania zmian powodowanych przez choroby zapalne jelita grubego
  • Przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych

zamknij

Korzyści dla pacjenta:

  • Pozwala na nieinwazyjne wykrywanie zmian chorobowych jelita grubego
  • Umożliwia wykrywanie i usuwanie większości polipów bez konieczności operacji
  • Kolonoskopia jest dokładniejsza w wykrywaniu polipów lub wczesnych postaci raka niż badanie rentgenowskie jelit i wirtualna kolonoskopia tomografii komputerowej
  • Ma istotne znaczenie w zapobieganiu raka okrężnicy
  • Pozwala wykryć wiele innych zaburzeń jelit, jak uchyłkowatość okrężnicy czy choroby zapalne jelit

zamknij

Przygotowanie do kolonoskopii:

Na 5 dni przed badaniem przerwać przyjmowanie doustnych preparatów żelaza lub preparatów wielowitaminowych zawierających żelazo.

W przypadku zażywania leku zmieniającego krzepliwość krwi po konsultacji z chirurgiem, gastroenterologiem lub lekarzem rodzinnym odstawić na 5 dni przed badaniem / zabiegiem endoskopowym.

W przypadku cukrzycy należy uzgodnić przyjęcie leków przeciwcukrzycowych z lekarzem.

Na 3 dni przed badaniem: Nie należy jeść pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki),nasion siemienia lnianego, maku, sezamu. Pestki i nasiona zalegające w jelicie utrudnią wykonanie badania.

Dzień przed badaniem: Śniadanie powinno być lekkostrawne np. bułka lub kromka chleba z masłem, z serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny, dowolna ilość wody, herbaty, kawy bez fusów (czarnej lub z mlekiem), klarownego soku. Pozostałą część dnia należy być na diecie kisielowej. Tego dnia można pić wodę, herbatę.

W dniu badania: Należy przyjąć stosowane leki. Nie wolno jeść żadnych posiłków. Można pić dowolną ilość klarownych napojów np. woda, herbata do 5 godz. przed przyjściem do Szpitala.

Stosowanie leków oczyszczających jelito – badanie wykonywane rano

Fortrans – aby poprawić jego smak można dodać soku z cytryny i schłodzić w lodówce. W trakcie przyjmowania preparatu można pić inne płyny (woda, herbata). W dniu poprzedzającym badanie w godzinach 15-19 należy każdą  z 4 saszetek zmieszać z 1 litrem wody i wypić.

Stosowanie leków oczyszczających jelito – badanie wykonywane po południu

Fortrans – aby poprawić jego smak można dodać soku z cytryny i schłodzić w lodówce. W trakcie picia preparatu można pić inne płyny (woda, herbata). W dniu poprzedzającym badanie o godzinie 18. należy rozrobić i wypić 2 saszetki roztworu. ( 1 torebkę rozpuścić w jednym litrze wody ). W dniu badania do godz. 9 należy rozrobić i wypić pozostałe 2 saszetki.

Eziclen  – 1 opakowanie zawiera 2 butelki leku oraz kubek. Przygotować roztwór wg. Instrukcji. Pierwszą butelkę zażyć w dzień poprzedzający badanie. Przygotowany płyn należy rozpocząć pić od godziny 18. Druga butelka – w dniu badania, przyjmowanie płynu należy rozpocząć do godz. 9.

zamknij

Cennik, refundacje NFZ i firm ubezpieczeniowych:

Odpłatnie:
NFZ:
  • Badanie kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym jest wykonywane w ramach refundacji NFZ w przypadku braku możliwości wykonania procedury w trybie ambulatoryjnym.
  • Zabiegi kolonoskopowe w znieczuleniu ogólnym są wykonywane w ramach refundacji NFZ w przypadku braku możliwości wykonania procedury w trybie ambulatoryjnym.
Firmy ubezpieczeniowe:
  • Posiadamy umowy na badania diagnostyczne z firmami: UNIMEDI TU ZDROWIE
  • Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty badania lub zabiegu kolonoskopowego

zamknij

Jakie są zasady wykonywania kolonoskopii w ramach NFZ?

W ramach NFZ wykonujemy badania kolonoskopowe w znieczuleniu ogólnym u pacjentów u których badania niewskazane jest badanie w trybie ambulatoryjnym W celu wykonania kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym w ramach NFZ konieczne jest posiadanie skierowanie do szpitala na oddział chirurgii.

Badania wykonywane są w oddziale chirurgii w trybie jednodniowym.

zamknij

Jakie są zasady wykonywania kolonoskopii odpłatnie?

W celu wykonania odpłatnej kolonoskopii należy zarejestrować się na konsultację kwalifikacyjną. W trakcie konsultacji lekarz zbada pacjenta i określi czy można bezpiecznie wykonać badanie.

Badania wykonywane są w oddziale chirurgii w trybie jednodniowym.  Pacjent wraca do domu tego samego dnia, kilka godzin po badaniu.

  • Badania wykonywane są w ramach ubezpieczeń  PZU oraz odpłatnie
  • Kwalifikacje do badań odbywają się w ramach ubezpieczeń  PZU oraz odpłatnie

zamknij

Objawy choroby dolnego odcinka przewodu pokarmowego:

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz następujące objawy:

  • Nawracające bóle brzucha
  • Wzdęcia, kruczenia i przelewania
  • Zaburzenie rytmu wypróżniania (zaparcia naprzemiennie z biegunkami)
  • Patologiczne domieszki w stolcu (krew/śluz)

zamknij

Metody badania:

Kolonoskopia wykonywana jest za pomocą giętkiego aparatu, grubości palca wskazującego z umieszczoną w jego końcówce małą kamerą, wprowadzanego przez odbyt do jelita grubego.

zamknij

Badanie / Zabieg:

Przebieg kolonoskopii:

Badanie kolonoskopowe odbywa się w sedacji anestezjologicznej, pozwalającej na komfortowy dla Pacjenta przebieg procedury. Podczas badania pacjent leży na boku lub na wznak. Endoskop wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego. Jeżeli jelito ma kręty przebieg, badanie może chwilami być odczuwane jako nieprzyjemne. Nasz personel dostosowuje technikę badania lub ułożenie pacjenta oraz dawki dożylnych leków znieczulających, aby zapewnić bezpieczny i bezbolesny przebieg badania.

Badanie przeważnie jest dobrze tolerowane przez pacjentów, a odczuwane dolegliwości mają zwykle charakter przejściowy. Kolonoskopia trwa do 60 minut. W rzadkich przypadkach, gdy nie jest możliwe uwidocznienie całego jelita, mogą zostać zlecone badanie dodatkowe – prześwietlenie po podaniu kontrastu do jelita lub tomografia komputerowa.

zamknij

Co w przypadku jeżeli kolonoskopia wykaże patologię?

Jeżeli lekarz podczas badania zauważy podejrzaną zmianę, może wykonać biopsję lub usunąć zmianę chorobową w całości oraz wysyłać materiał do badania histopatologicznego.

Usuwanie polipów jest ważnym elementem zapobiegania rakowi jelita grubego. W przypadku stwierdzenia krwawienia podczas kolonoskopii, krwawiące miejsce jest zaopatrywane.

zamknij

Rekowalescencja:

Co po kolonoskopii?

Po badaniu lekarz wyjaśni Tobie wyniki. Poza tym, możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas kolonoskopii.

Ze względu na znieczulenie, przez około 2 godziny po badaniu, będziesz przebywać pod opieką personelu medycznego. Po ustąpieniu działania leków, możliwy jest powrót do domu pod opieką osoby pełnoletniej. Nie powinieneś jednak prowadzić samochodu lub obsługiwać urządzeń w dniu badania, gdyż środki uspokajające mogą upośledzać Twoje odruchy.

Po badaniu lekarz przekaże Tobie zalecenia ustnie i piemnie. Jeśli mimo to masz wątpliwości umów się na wizytę kontrolną.

zamknij

Wizyty kontrolne:

Kontynuacja leczenia odbywa się pod opieką lekarza kierującego na badanie.

Jeżeli podczas badania wykryto lub usuwano polipy, będziesz wymagał/a kontrolnej kolonoskopii. Poinformujemy Cię kiedy dostępny będzie wynik badania His-Pat. Po uzyskaniu wyniku badania His-Pat można będzie zaplanować dalsze leczenie i kontrolne badania endoskopowe.

zamknij

Jakie mogą wystąpić powikłania badania?

Kolonoskopia i biopsja w rękach doświadczonego endoskopisty są badaniami bezpiecznymi. Komplikacje są rzadkie, jednakże nie można ich wykluczyć. Należą do nich krwawienie z miejsca biopsji lub polipektomii oraz perforacja jelita.

Niekiedy mogą się pojawić działania uboczne po podaniu leków uspokajających, jak nudności  i wymioty. Czasem, w miejscu wkłucia do żyły, może powstać bolesne zgrubienie.

W przypadku, gdy występują objawy takie jak: nudności i wymioty, silne bóle brzucha i wzdęcie, gorączka, dreszcze lub krwiste stolce, należy skontaktować się z lekarzem.

zamknij

Uwagi:

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z badaniem diagnostycznym. Nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, bądź też rozmowy pacjenta z lekarzem o badaniu czy wykrywaniu choroby.

Postępowanie związane z chorobą i jej diagnostyką mogą się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia lekarza.

Jeżeli masz pytania odnośnie badania, przygotowania lub postępowania po badaniu, opłaty lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.

zamknij

Specjaliści wykonujący badania i zabiegi kolonoskopowe:

Specjalista e-Rejestracja Cena
img

dr n.med. Małgorzata Pujanek

specjalista gastroenterolgii, specjalista chorób wewnętrznych

przyjmuje pacjentów >18 roku życia

consultations in English

erejestracja - Osielsko - tylko na konsultacje

konsultacja - 270 zł

img

dr n. med. Karolina Hankiewicz-Szwedowska

specjalista gastroenterolgii, specjalista chorób wewnętrznych

przyjmuje pacjentów >18 roku życia

erejestracja - Osielsko - tylko na konsultacje

konsultacja - 270 zł

kolonoskopia - NFZ / 800 zł

znieczulenie ogólne - 350 zł

dodatkowo polipektomia - 500 zł

dodatkowo badanie hist-pat - 70 zł

img

lek. Grzegorz Buczkowski

specjalista chirurgii ogólnej

Przyjmuje pacjentów >18 roku życia

erejestracja - Osielsko - tylko na konsultacje

konsultacja - 220 zł

kolonoskopia - NFZ / 800 zł

znieczulenie ogólne - 350 zł

dodatkowo polipektomia - 500 zł

dodatkowo badanie hist-pat - 70 zł

img

lek. Mariusz Nawrocki

specjalista gastroenterologii, chirurg

przyjmuje pacjentów >18 roku życia

kolonoskopia - NFZ / 800 zł

znieczulenie ogólne - 350 zł

dodatkowo polipektomia - 500 zł

dodatkowo badanie hist-pat - 70 zł

dr n.med. Małgorzata Pujanek

img

specjalista gastroenterolgii, specjalista chorób wewnętrznych

konsultacja - 270 zł

dr n. med. Karolina Hankiewicz-Szwedowska

img

specjalista gastroenterolgii, specjalista chorób wewnętrznych

konsultacja - 270 zł

kolonoskopia - NFZ / 800 zł

znieczulenie ogólne - 350 zł

dodatkowo polipektomia - 500 zł

dodatkowo badanie hist-pat - 70 zł

lek. Grzegorz Buczkowski

img

specjalista chirurgii ogólnej

konsultacja - 220 zł

kolonoskopia - NFZ / 800 zł

znieczulenie ogólne - 350 zł

dodatkowo polipektomia - 500 zł

dodatkowo badanie hist-pat - 70 zł

lek. Mariusz Nawrocki

img

specjalista gastroenterologii, chirurg

kolonoskopia - NFZ / 800 zł

znieczulenie ogólne - 350 zł

dodatkowo polipektomia - 500 zł

dodatkowo badanie hist-pat - 70 zł