Czy witaminy mogą szkodzić?
Czy witaminy mogą szkodzić? Okazuje się, że tak. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób je przyjmujemy i w jakich dawkach. O pomoc poprosiliśmy więc naszego dietetyka, Annę Wolną.
Czy musimy przyjmować witaminy w tabletkach?
Jedząc każdego dnia różne produkty spożywcze, zwłaszcza włączając do diety owoce i warzywa oraz ziarna i produkty zbożowe, zdrowa osoba w każdym wieku może otrzymać dostateczną ilość witamin i składników mineralnych, pochodzących wyłącznie z diety. Są jednak stany chorobowe, kiedy istnieje potrzeba spożywania dodatkowo witamin w postaci farmaceutyku. Jednak witaminy i składniki mineralne, zawarte w preparatach farmaceutycznych, powinny stanowić jedynie uzupełnienie składników przyjmowanych z dietą i nie mogą być traktowane jako jedyne źródło składników odżywczych. Witaminy i składniki mineralne nie mogą zastąpić urozmaiconego pożywienia.
Czy w czasie choroby dobrze jest dodatkowo brać witaminy w tabletkach?
Witaminy najlepiej się przyswajają, jeśli dostarczamy je w naturalnej postaci. Można też oczywiście kupić wytworzone w laboratorium. Są różne badania, które sugerują, że chociaż prawie nie różnią się one od naturalnych witamin, mogą czasami bardziej nam zaszkodzić, niż pomóc. Ale to zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na taką suplementację diety.
W ostatnich latach pojawiło się wiele doniesień o badaniach, które miały potwierdzać, że zażywanie syntetycznych witamin może być szkodliwe dla organizmu. Są też badania, które wykazują ich dobroczynny wpływ na zdrowie. Gdzie więc leży prawda?
Jak zwykle, pośrodku. Po pierwsze nadmiar witamin może nam zaszkodzić. Często ulegamy reklamie i kupujemy środki, które są nam niepotrzebne. To może prowadzić do hiperwitaminozy, czyli nadmiarem niektórych witamin w organizmie. Mało kto wie, że nadmiar witaminy A kumuluje się w wątrobie i działa toksycznie oraz objawia się ociężałością, osłabieniem mięśni, odwapnieniem kości, utratą apetytu, niekorzystnymi zmianami dermatologicznymi, a nawet powoduje łysienie. Poza tym często zażywamy witaminy jednocześnie z innymi lekami. To może prowadzić nawet do poważnych chorób. Najlepiej przyjmujmy witaminy w naturalnej postaci. Jedzmy warzywa i owoce. Zawsze konsultujmy zakup suplementów diety z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ mogą nam zaszkodzić, jeśli zażywamy niektóre leki. Nie ulegajmy reklamie, ale odżywiajmy się zdrowo. To lepsze od kolorowych pigułek, które coraz chętniej łykamy na śniadanie. Jednak, jeśli specjalista zaleci nam przyjmowanie dodatkowych witamin czy mikroelementów, zawsze zastosujmy się do jego zaleceń. Witaminy syntetyczne gorzej się wchłaniają niż naturalne i nic nie jest w stanie zastąpić urozmaiconej diety.
Nie leczymy się sami?
Chociaż reklamy kuszą nas wizjami, że będziemy zdrowi, zażywanie jakichkolwiek preparatów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem czy dietetykiem może być niebezpieczne. Często dochodzi do interakcji lek-suplementy diety czy tez lek-zioła. Np.Witamina K. Jeśli zażywamy jednocześnie leki przeciwzakrzepowe, np. acenokumarol, wchodzą one w interakcje z witaminą K, ponieważ zwiększa ona krzepliwość krwi. Czyli działa odwrotne niż zażywany przez nas lek. Osoby przyjmujące ten lek nie powinny zażywać preparatów zawierających witaminę K, ale również spożywać produktów bogatych w ten składnik, takich jak brokuły,szpinak, sałata, ponieważ zmniejszają one skuteczność leków rozrzedzających krew.
Witamina E poza właściwościami przeciwutleniającymi zmniejsza również krzepliwość krwi. Z tego powodu nie należy jej stosować wraz z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi (acenokumarol), gdyż nasila ona ich działanie i naraża pacjenta na powikłania krwotoczne.
Jeśli zażywamy leki przeciwdrgawkowe, musimy zmniejszyć przyjmowanie witaminy C, która zmniejsza efektywność leku. To samo dotyczy wielu ziół i innych zażywanych substancji.
Pamiętajmy również, aby nie stosować witamin podczas urozmaiconej diety. Zbyt wielka ilość witamin jest tak samo niebezpieczna, jak ich niedobór.
badanie przewodu pokarmowego chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia gastroskopia bydgoszcz gastroskopia osielsko ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rezonans magnetyczny bydgoszcz rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętniak aorty brzusznej tętniak bydgoszcz tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki