Pierwsze w regionie zabiegi Clarivein
W sobotę, 18 października 2014 roku, w ramach ogólnoświatowej akcji World Thormbosis Day w Szpitalu Eskulap w Osielsku przeprowadzono pierwsze w regionie i jedne z pierwszych w Polsce zabiegów ablacji farmako-mechanicznej żylaków kończyn metodą CLARIVEIN. Nowatorskie rozwiązanie zostało wymyślone przez lekarza polskiego pochodzenia doktora Michaela Tall. Zaproponował on, aby do leczenia żylaków, jednej z głównych przyczyn zakrzepicy użyć skleroterapii wspomaganej wirującym cewnikiem.
„Dziewięć dziesiątych naszego życia polega na zdrowiu.” – przysłowie ludowe
W Europie więcej osób umiera z powodu powikłań zakrzepicy niż z powodu raka piersi, raka prostaty, AIDS i w wypadkach samochodowych, łącznie!!! U co 5 osoby po przechorowaniu zakrzepicy żył głębokich rozwija się tzw. zespół pozakrzepowy. Ta jednostak chorobowa pojawia się w odległym czasie po epizodzie zakrzepicy, dlatego bardzo wazne jest prawidłowe leczenie zakrzepicy i zapobieganie jej nawrotom. Zespół pozakrzepowy charakteryzuje się znacznym i najczęściej nieodwracalnym pogorszeniem w zakresie takich dolegliwości jak bóle iobrzęki nóg, kurcze, przebarwienia skóry a nawet owrzodzenie żylne.
Do najczęstszych przyczyn wystąpienia zakrzepicy zaliczamy:
– żylaki kończyn dolnych
– trombofile (wrodzona nadkrzepliwość krwi)
– urazy i unieruchomienie kończyn (złamania, zabiegi ortopedyczne)
– długie (powyżej 6 godzin) podróże
– operacje
– ciąża i połóg
– otyłość i nadwaga
– ciężkie choroby ogólnoustrojowe, zwłaszcza nowotworowe
Zakrzepicy można zapobiegać poprzez eliminowanie czynników ryzyka. Dlatego ważne jest leczenie żylaków kończyn dolnych jako jednej z częstszych przyczyn zakrzepicy. Leczenie kojarzy się najczęsciej z operacją. Na szczęscie w ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w medycynie i możemy leczyć żylaki małoinwazyjnie, a nawet zupełnie bez znieczulenia!
Zabieg CLARIVEIN polega na wprowadzeniu do żylaka specjalnego cewnika, który jest połączony z urządzeniem wprawiającym go w ruch obrotowy, przez otwór na końcy wirującego cewnika podawany jest lek używany powszechnie do skleroterapii niewielkich żylaków. Cały zabieg jest wykonywany bez znieczulenia, trwa około 20 minut. Pacjent może wrócić do domu bezpośredni po zabiegu. Już tego samego dnia może wziąć prysznic, pójść na spacer a nazajutrz wrócić do pracy.
Pierwsze w regionie i jedne z pierwszych w Polsce zabiegów wykonał dr n.med. Michał Molski w asyście doktora Michaela Tall twórcy metody.
Z nowatorskich zabiegów skorzystało 5 pacjentów, wszyscy po zakończeniu warsztatów wrócili do swoich domów. Od dziś zabieg CLARIVEIN wchodzi na stałe do szerokiej oferty małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych w Szpitalu Eskulap.
Fotorelacja z przebiegu warsztatów:
badanie przewodu pokarmowego chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia gastroskopia bydgoszcz gastroskopia osielsko ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rezonans magnetyczny bydgoszcz rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętniak aorty brzusznej tętniak bydgoszcz tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki