Pierwsze w regionie zabiegi Venefit – ClosureFast

closurefast-venefit-zylaki-fala-radiowa1

18 kwietnia 2019 roku dr. n.med. Michał Molski przeprowadził pierwsze w regionie zabiegi ablacji żylaków kończyn dolnych metodą ablacji radiowej Venefit – ClosureFast. Z zabiegów skorzystało dziś czworo pacjentów, u części pacjentów metoda ta była jednym z elementów hybrydowej operacji żylaków.

Zabieg Venefit – ClosureFast należy do grupy ablacji termicznych i polega na podgrzaniu niewydolnej żyły za pomocą prądu o częstotliwości radiowej. W następstwie podgrzania ściana żyły ulega obkurczeniu i ostatecznie zamienia się w bliznę. Dzięki zniszczeniu niewydolnej żyły zmniejsza się zastój krwi żylnej w kończynie, krążenie odbywa się przez zdrowe żyły a objawy jak obrzęki, kurcze, bóle i parestezje ustępują. 

closurefast venefit to metoda usuwanie żylaków falami radiowymi

Venefit Closurefast jest 14. metodą leczenia chorób żył która na stałe wchodzi do katalogu zabiegów wykonywanych w Szpitalu ESKULAP. Nasza placówka jest jedyną w Polsce wykonującą tak szeroki zakres zabiegów flebologicznych. Nie ma metody idealnej, każda posiada zarówno zalety jak i wady, posiadając 12 letnie doświadczenie wykonanych prawie 3.000 ablacji żylnych oraz ponad 25 letnie doświadczenie wykonanych ponad 10.000 klasycznych operacji żylaków ciągle poszukujemy nowych rozwiązań aby lepiej dopasować się do potrzeb pacjenta.

Leczenie zgodne z aktualnymi wytycznymi

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi towarzystw medycznych jak European Society for Vascular Surgery, Society for Vascular Surgery, American Venous Forum, American Vein and Lymphatics Society czy brytyjskiej National Institute for Health and Care Excellence zabiegi ablacji termicznej są obecnie metodą z wyboru w leczeniu niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Skuteczność zabiegów ablacji sięga 90% – 95% i jest zdecydowanie wyższa od klasycznej operacji żylaków czy skleroterapii. Podstawową zaletą zabiegów ablacji żylaków jest małoinwazyjność i szybka rekonwalescencja.

2023 r. – Zalecenia Society for Vascular Surgery, American Venous Forum, and American Vein and Lymphatic Society
2022 r. – Zalecenia European Society for Vascular Surgery
2013 r. – Zalecenia National Institute for Health and Care Excellence

Fotorelacja

Przebieg zabiegu ablacji radiowej

Procedura ablacji radiowej RF rozpoczyna się od wprowadzenia do wnętrza niewydolnego pnia żylnego grubszego wenflonu polega na wprowadzeniu do żylaka wenflonu, przez wenflon do żyły wprowadzony jest cewnik wyposażony w element grzewczy. Okolica żyły poddawanej zabiegowi jest znieczulana roztworem lignocainy. Pacjenci z wysokim poziomem lęku i stresu mają możliwość otrzymania w trakcie zabiegu krótkiego znieczulenia dożylnego, nad komfortowym i bezpiecznym przebiegiem zabiegu czuwa anestezjolog. Po uruchomieniu generatora fal radiowych końcówka o długości 7 centymetrów jest podgrzewana przez około 20 sekund prowadząc do uszkodzenia fragmentu żyły, w przypadku długich pni żylnych cewnik jest przesuwany i cykl podgrzewania jest powtarzany. Po zabiegu trwającym około 45 minut na nogę zakładana jest pończocha uciskowa. Powrót do domu po zabiegu w znieczuleniu miejscowym jest możliwy po pół godzie po zabiegu w znieczuleniu ogólnym po dwóch godzinach. Ból po powrocie do domu jest minimalny i niezauważalny po doustnych lekach przeciwbólowych. Już tego samego dnia może spacerować i wrócić do domowych obowiązków. Powrót do pracy możliwy jest w ciągu kilku dni, a powrót do aktywności sportowej możliwy jest po 2 tygodniach. 


chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki