Usuwanie żylaków mikrofalą – pierwsze zabiegi w Polsce!

usuwanie żylaków mikrofalą emwa

Mikrofalowa wewnątrzżylna termoablacja żylaków – Endovenous MicroWave Ablation ( EVMA ) jest jedną z najnowszych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Zabiegi EVMA odbyły się w trakcie zorganizowanych w szpitalu 3 dniowych warsztatów Akademii Flebologii w których wzięło udział kilkudziesięciu lekarzy zajmujących się nowoczesną flebologią.

21 września 2019 roku dr n.med. Michał Molski przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi usuwania żylaków mikrofalą. Zabieg odbył się w asyście doktora Zhu Yuefeng z Chin, eksperta metody EVMA.

Wewnątrzżylna ablacja mikrofalowa należy do grupy termicznych ablacji wewnątrzżylnych do których należą również ablacja laserowa, radiowa czy parą wodną, stosowane od lat w naszym szpitalu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na podgrzaniu i zniszczeniu niewydolnej żyły od jej wnętrza. Zamiast nacięć skóry i wyrywania żyły jak w metodzie klasycznej, zabieg ablacji mikrofalowej odbywa się przez wenflon. Zamknięta żyła w ciągu kilku miesięcy zamienia się w bliznę, a krew zaczyna płynąć zdrowymi żyłami co zmniejsza zastój żylny, w rezultacie zmniejszają się objawy choroby żylnej oraz żylaki.
Więcej informacji o zabiegu o mikrofalowym leczeniu żylaków metodą EVMA – kliknij.

Zaletą metody mikrofalowej jest bardzo szybka rekonwalesecencja, minimalne dolegliwości po zabiegu i wysoka skuteczność.

Innowacyjne zabiegi usuwania żylaków mikrofalą wykonaliśmy charytatywnie u dwóch pacjentek cierpiących z powodu niewydolności żylnej, którym sytuacja materialna nie pozwalała na nowoczesne leczenie. Kryterium wyboru pacjentek był odpowiedni rodzaj żylaków pozwalający na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu i ocenę jego skuteczności.

Szpital Eskulap oferuje swoim pacjentom najszerszy w Polsce zakres zabiegów flebologicznych. Nie ma metody idealnej, każda posiada zarówno zalety jak i ograniczenia. Posiadając 12 letnie doświadczenie wykonanych ponad 3.500 ablacji żylnych oraz ponad 25 letnie doświadczenie wykonanych ponad 10.000 klasycznych operacji żylaków ciągle poszukujemy nowych rozwiązań aby lepiej dopasować się do potrzeb pacjenta.

Leczenie zgodne z aktualnymi wytycznymi

Zgodnie z wytycznymi towarzystw medycznych jak European Society for Vascular Surgery, Society for Vascular Surgery i American Venous Forum czy brytyjskiej National Institute for Health and Care Excellence zabiegi ablacji termicznej są obecnie metodą z wyboru w leczeniu niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Skuteczność zabiegów ablacji sięga 90% – 95% i jest zdecydowanie wyższa od klasycznej operacji żylaków czy skleroterapii. Podstawową zaletą zabiegów ablacji żylaków jest niewielki uraz i szybka rekonwalescencja.

Pionierskie zabiegi odbyły się w ramach organizowanego w Szpitalu Eskulap 3 dniowego spotkania Akademii Flebologii, która zajmuję się edukacją i popularyzacją wśród lekarzy nowoczesnych metod leczenia żył. Tematem tego spotkania było leczenie chorób żył i powikłań tj. zakrzepicy, zespół pozakrzepowego. Oprócz wykładów odbyły się zajęcia praktyczne konsultacja i badanie USG doppler oraz nowoczesne leczenie obrzęków kończyn drenażem limfatycznym oraz kompresjoterapią. Ostatniego nasi i zaproszeni eksperci dzielili się tajnikami metod wewnątrzżylnych termoablacji laserowej, radiowej i parą wodną i mikrofalowej.


chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki