Szpital Eskulap pnie się w górę!

W Rankingu Bezpieczny Szpital 2013 organizowanym przez Rzeczpospolitą i Centrum Monitorowania Jakości zdobyliśmy 10 miejsce spośród 66 publicznych i niepublicznych podmiotów współpracujących z NFZ w Kujawsko-Pomorskiem.

To wysokie miejsce, biorąc pod uwagę kryteria, które były brane pod uwagę w wyłanianiu zwycięzców rankingu oraz silną pozycję szpitali publicznych. Jesteśmy w pierwszej dziesiątce w całym województwie kujawsko – pomorskim. I to pomimo tego, że działamy dopiero od niecałych dwóch lat. Wyprzedziliśmy placówki, które są na mapie województwa już od dziesięcioleci.

Parametry brane pod uwagę w ocenie szpitali:

Dobrze została oceniona jakość naszych usług, komfort pobytu pacjenta i zarządzanie placówką. Uzyskaliśmy bardzo wysokie noty w ocenie budynków i zarządzania majątkiem firmy, dostosowanie szpitala w zasilanie w media i instalacje a także blok operacyjny i system sterylizacji. Co ważne, wysokie noty otrzymaliśmy we wszystkich obszarach bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem i komfortem pacjenta. Nieco niżej została oceniona nasze diagnostyka, ale na ocenę duży wpływ miało to, że nie świadczymy usług całodobowo, pomimo iż posiadamy najnowocześniejszy sprzęt i świetnych specjalistów. Niestety, nie jest to możliwe bez kontraktu z NFZ.

Nowatorski zabieg leczenia raka prostaty metodą HIFU wykonano w Szpitalu Eskulap w OsielskuPolsce

Jakość kosztuje, szczególnie w zakresie leczenia szpitalnego. Pod względem finansowania leczenia szpitalnego przez NFZ znajdujemy się dopiero na 39 pozycji w województwie kujawsko-pomorskim. Wiąże się to z brakiem możliwości świadczenia usług diagnostycznych i hospitalizacji, o co zabiegamy od początku działalności. Mimo iż wartość naszego kontraktu z NFZ stanowi ułamek, tego co otrzymały szpitale publiczne, to pod względem jakości wyprzedziliśmy większość z nich.

Aby zrozumieć przepaść w zakresie finansowania, warto jest zwrócić uwagę na wysokość kontraktów NFZ na leczenie szpitalne, jakie posiadają szpitale publiczne które wyprzedziły nas w rankingu:

Szpital im. Jurasza w Bydgoszczy            219 399 684,55 zł
Centrum Onkologii w Bydgoszczy            178 477 334,00 zł
Szpital im. Biziela  w Bydgoszczy            180 967 590,70 zł
X Szpital Wojskowy w Bydgoszczy           121 853 022,32 zł
Szpital Miejski w Bydgoszczy                     53 365 232,01 zł
Szpital Eskulap w Osielsku                         1 464 528,00 zł

Wiele parametrów ocenianych w rankingu jest procesami długotrwałymi i od początku działalności dążymy  się do uzyskania odpowiednich certyfikatów. Do tej pory udało się nam uzyskać certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2008. Wierzymy iż nasze dalsze działania będą potwierdzały najwyższą jakość świadczonych przez nas usług medycznych i będą miały odzwierciedlenie w kolejnej edycji rankingu.

Pierwsza dziesiątka to nasz duży sukces i jednocześnie świadomość, że mamy dużo do zrobienia aby przesunąć się na wyższe miejsce. To nasz plan na najbliższe lata. Nie chodzi o numer na liście, ale o świadomość, że tworzymy miejsce, gdzie pacjent uzyskuje pomoc na najwyższym światowym poziomie.