Szczepionka i zakrzepica
Szczepionki i zakrzepica to ostatnio najczęstsze pytanie zadawane przez pacjentów naszym lekarzom specjalizującym się w zapobieganiu i leczeniu żylaków, zakrzepicy i jej następstw – zespołowi pozakrzepowemu. Jakie naukowe fakty znamy na ten temat?
Zakrzepica żylna to jedna z naczęstszych chorób z jaką spotykamy się w naszej codziennej praktyce flebologicznej. Zakrzepica może występować w żyłach i tętnicach w różnych narządach. Choroba ta budzi poszechne przerażenie ze względu na ryzyko śmiertelnego zatoru oraz trwałego kalectwa.
Spis treści:
- Jakie jest ryzyko zakrzepicy po szczepieniu i po COVID?
- Szczepić czy nie szczepić?
- Czy stosować leki przeciwzakrzepowe po szczepieniu?
- Dowiedz się wiecej o zakrzepicy i zapobieganiu
Jakie jest ryzyko zakrzepicy po szczepieniu i po COVID?
Spośród nielicznych naukowych faktów na temat zakrzepicy w COVID-19 i szczepieniom przeciw tej chorobie wiemy już że jej grożna postać czyli zakrzepica zatok strzałkowych występuje wyjątkowo rzadko.
- U pacjentów z COVID-19 wystąpiła z częstością u 39/milion.
- Po szczepionce AstraZeneca wystąpiła z częstością 5/milion.
- Po szczepionce mRNA – Pfizer i Moderna z częstością 4/milion.
- W populacji ogólnej występowała z częstością 0,5/milion.
Podobne statystyki dotyczą zakrzepicy żył wątrobowych. Niestety nie posiadamy obecnie sprawdzonych danych na temat zakrzepicy żył głębokich.
A zatem ryzyko wystąpienia zakrzepicy zatok strzałkowych przy szczepionkach było ok. 10 krotnie wyższe niż w populacji ogólnej a przy zachorowaniu na COVID-19 jest 8-10 krotnie wyższe niż po szczepieniu czyli około 100 krotnie wyższe niż w populacji ogólnej.
Szczepić czy nie szczepić?
Najlepiej byłoby zamieszkać w świecie gdzie nie ma wirusa SARS-CoV2, ale poniewż to niemożliwe, to najmniejsze ryzyko zakrzepicy żył strzałkowych mózgu oraz żył wątrobowych możemy osiągnąć poddając się szczepieniu.
Czy stosować leki przeciwzakrzepowe po szczepieniu?
Niestety nie posiadamy obecnie wytycznych w jaki sposób postępować w okresie okołoszczepiennym u osób z żylakami, po zakrzepicy i z czynnikami ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Decyzje takie powinny być podejmowany indywidualnie. Zwracamy uwagę, że aspiryna ani dostępne bez recepty leki nie zapobiegają zakrzepicy. W razie wątpliwości zapraszamy do telekonsultacji lub wizyty w placówce.
Na bierząco monitorujemy piśmiennictwo naukowe poświęcone zagadnieniom zakrzepicy i podzielmy się z Państwem rzetelnymi informacjami gdy takie się pojawią. Zapraszamy do subskrybcji newslettera.
Zapozanaj się z pozostałymi artykułami poświęconymi zakrzepicy:
- Co to jest zakrzepica żylna i jej przyczyny
- Jakie są objawy zakrzepicy
- Ćwiczenia przeciwzakrzepowe w podróży
- Czy bać się zakrzepice w podróży i jak jej zapobiegać
badanie przewodu pokarmowego chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia gastroskopia bydgoszcz gastroskopia osielsko ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rezonans magnetyczny bydgoszcz rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętniak aorty brzusznej tętniak bydgoszcz tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki