Szczepionka i zakrzepica

szczepionki zakrzepica covid

Szczepionki i zakrzepica to ostatnio najczęstsze pytanie zadawane przez pacjentów naszym lekarzom specjalizującym się w zapobieganiu i leczeniu żylaków, zakrzepicy i jej następstw – zespołowi pozakrzepowemu. Jakie naukowe fakty znamy na ten temat?

Zakrzepica żylna to jedna z naczęstszych chorób z jaką spotykamy się w naszej codziennej praktyce flebologicznej. Zakrzepica może występować w żyłach i tętnicach w różnych narządach. Choroba ta budzi poszechne przerażenie ze względu na ryzyko śmiertelnego zatoru oraz trwałego kalectwa.

Spis treści:

  1. Jakie jest ryzyko zakrzepicy po szczepieniu i po COVID?
  2. Szczepić czy nie szczepić?
  3. Czy stosować leki przeciwzakrzepowe po szczepieniu?
  4. Dowiedz się wiecej o zakrzepicy i zapobieganiu

Jakie jest ryzyko zakrzepicy po szczepieniu i po COVID?

Spośród nielicznych naukowych faktów na temat zakrzepicy w COVID-19 i szczepieniom przeciw tej chorobie wiemy już że jej grożna postać czyli zakrzepica zatok strzałkowych występuje wyjątkowo rzadko.

  • U pacjentów z COVID-19 wystąpiła z częstością u 39/milion.
  • Po szczepionce AstraZeneca wystąpiła z częstością 5/milion.
  • Po szczepionce mRNA – Pfizer i Moderna z częstością 4/milion.
  • W populacji ogólnej występowała z częstością 0,5/milion.

Podobne statystyki dotyczą zakrzepicy żył wątrobowych. Niestety nie posiadamy obecnie sprawdzonych danych na temat zakrzepicy żył głębokich.

A zatem ryzyko wystąpienia zakrzepicy zatok strzałkowych przy szczepionkach było ok. 10 krotnie wyższe niż w populacji ogólnej a przy zachorowaniu na COVID-19 jest 8-10 krotnie wyższe niż po szczepieniu czyli około 100 krotnie wyższe niż w populacji ogólnej.

Szczepić czy nie szczepić?

Najlepiej byłoby zamieszkać w świecie gdzie nie ma wirusa SARS-CoV2, ale poniewż to niemożliwe, to najmniejsze ryzyko zakrzepicy żył strzałkowych mózgu oraz żył wątrobowych możemy osiągnąć poddając się szczepieniu.

Czy stosować leki przeciwzakrzepowe po szczepieniu?

Niestety nie posiadamy obecnie wytycznych w jaki sposób postępować w okresie okołoszczepiennym u osób z żylakami, po zakrzepicy i z czynnikami ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Decyzje takie powinny być podejmowany indywidualnie. Zwracamy uwagę, że aspiryna ani dostępne bez recepty leki nie zapobiegają zakrzepicy. W razie wątpliwości zapraszamy do telekonsultacji lub wizyty w placówce.


Na bierząco monitorujemy piśmiennictwo naukowe poświęcone zagadnieniom zakrzepicy i podzielmy się z Państwem rzetelnymi informacjami gdy takie się pojawią. Zapraszamy do subskrybcji newslettera.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Zapozanaj się z pozostałymi artykułami poświęconymi zakrzepicy:


chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki