Stentgraft Nellix, nowatorska operacja tętniaka aorty

tetniak aorty brzusznej podczas wymiarowania do implantacji stentgraftu

5 stycznia 2015 roku w Szpitalu Eskulap prof. Stanisław Molski przeprowadził pierwszą w regionie bydgoskim operację tętniaka za pomocą nowoczesnego stentgraftu Nellix. Nowatorskie rozwiązanie pozwala pacjentom z okołonerkowymi tętniakami aorty uniknąć stosowanych do tej pory obciążających operacji. Do tej pory na Świecie wykonano 1200 zabiegów tego typu.

Odpowiednio zaawansowanej technologii nie sposób odróżnić od magii.” – Arthur C. Clarke

Prof. Stanisław Molski jest jest pionierem nowatorskich operacji tętniaków aorty, pierwsze w regionie zabiegi tego typu wykonał w 2003 roku. Obecnie zastosowana technologia stentgraftu Nellix pozwala małinwazyjnie i skutecznie zaopatrzyć tętniaki zlokalizowane bardzo blisko tętnic nerkowych o tak zwanej krótkiej szyi. Do tej pory jednym z możliwych do zastosowania rozwiązań była operacja otwarta lub hybrydowa a także implantacja sprowadzanego na zamówienie stentgraftu „fenestrowanego”. Niestety te rozwiązania są wielokrotnie droższe a zabiegi bardziej obciążające dla pacjentów. Koszt samego użytego do tego zabiegu sprzętu to prawie 50 000 zł!

Diagnostyka serca

Zabieg implantacji stentgraftu Nellix polega na wprowadzeniu do wnętrza tętniaka aorty rurek pozwalających przepływać krwi do kończyn dolnych. Wnętrze tętniaka wypełniane jest specjalnym polimerem co zapewnia umocowanie protezy oraz zapobiega ewentualnym przeciekom krwi. W uproszczeniu można porównać podanie polimeru do wstrzyknięcia pianki montażowej podczas osadzania okien. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, w odróżnieniu od klasycznych operacji nie wymaga otwarcia jamy brzusznej a jedynie dwóch kilkucentymetrowych nacięć w pachwinach. Procedura trwa zazwyczaj około godziny, a pacjent staje na nogi następnego dnia po operacji. Do domu pacjenci wracają po około 3  dniach.

Z pionierskiego zabiegu z użyciem nowatorskiej metody skorzystał 77 letni pacjent. W pierwszej dobie po operacji po śniadaniu wstał z łóżka i poszedł na krótki spacer. Pan Andrzej czuje się dobrze i planujemy, że w środę 7 stycznia wróci do domu. Od dziś operacja tętniaka aorty stentgraftem Nellix wchodzi na stałe do szerokiej oferty małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych w Szpitalu Eskulap. Ograniczeniem w dostępności do tej metody leczenia w Szpitalu Eskulap jest niewielki kontrakt z NFZ na świadczenie usług z zakresu chirurgii naczyniowej.