Obrzęki nóg – dlaczego częściej puchnie lewa noga?

puchnięcie nóg, obrzęki kostki, dlaczego częściej puchnie lewa noga

Puchnięcie nóg, zwłaszcza obrzęki kostek pojawiają się najczęściej wieczorem po długim dniu w pracy lub po długiej podróży. Z czasem się do nich przyzwyczajamy, jednak gdy pojawiają się nagle, wielu z nas zadaje sobie pytanie – a może to zakrzepica? Puchnięcie obu nóg jest najczęściej objawem grawitacyjnego zastoju chłonki spowodowanym zbyt długim staniem i siedzeniem. Często wynika z obecności  żylaków kończyn dolnych ale powodują go również choroby ogólnoustrojowe takie jak niewydolność serca lub nerek czy wątroby. W niektórych przypadkach obrzęk pojawia się tylko na jednej nodze. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie dlaczego lewa noga puchnie częściej oraz kiedy i jak można leczyć tą przypadłość.

Obrzęki kończyn dolnych mogą wystąpić w każdym wieku i mogą być spowodowane różnymi przyczynami prowadzącymi do zatrzymania wody w tkankach. Grawitacja ziemska powoduje, że woda w organizmie ma tendencję do gromadzenia się w najniższym miejscu – najczęściej są to  nogi.   Najłatwiej zobaczyć obrzęk na kostkach jako odciśnięcie gumki od skarpetek lub jako dołek w skórze pozostający po uciśnięciu palcem. Obrzękowi mogą towarzyszyć inne objawy jak ciężkość nóg, uczucie rozpierania łydek, lub ból. Charakterystyczne jest ustępowanie obrzęku po odpoczynku w pozycji leżącej i jego nasilenie w trakcie dnia, zwłaszcza jeśli nie poruszamy się i przebywamy w pozycji stojącej i siedzącej.

Do obrzęku może prowadzić wiele przyczyn i czasami postawienie prawidłowej diagnozy może być niełatwe. Istotne w różnicowaniu przyczyny obrzęku jest to, czy doszło do niego nagle (w przeciągu kilku – kilkudziesięciu godzin), czy występuje z mniejszym lub większym nasileniem od tygodni lub nawet miesięcy.



ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Przyczyny przewlekłych obrzęków kończyn dolnych:

Przyczyny szybko pojawiających się obrzęków kończyn dolnych:

Dosyć powszechnym zjawiskiem jest występujący bez uchwytnej przyczyny obrzęk tylko lewej nogi. Nie musi być nasilony, najczęściej pacjenci skarżą się na dyskomfort i ciężkość lewej nogi oraz niewielki obrzęk w godzinach wieczornych. Prędzej czy później pacjent wykonuje rutynowe badanie USG doppler żył kończyn dolnych. U pacjentów u których takie rutynowe badanie USG doppler nie wykazuje patologii a inne przyczyny obrzęku zostały wykluczone jest prawdopodobne, że objawy które im dokuczają są spowodowane zwężeniem lewej żyły biodrowej wspólnej.

zespol-may-thurner-ucisk-zyly-bodrowej

Zespół May-Thurner, bo tak fachowo nazywa się ta przypadłość wynika z faktu, że żyły biodrowe (zlokalizowane w miednicy nieco poniżej pępka) są od urodzenia nieco uciśnięte przez znajdujące się w tej okolicy tętnice biodrowe. W większości przypadków ucisk nie jest duży i nie wywołuje objawów. U niektórych pacjentów ucisk jest na tyle istotny, że utrudnia odpływ krwi i wywołuje obrzęk i inne objawy zastoju krwi. W niektórych przypadkach doprowadza to do powstania zakrzepicy żył głębokich. Rzadziej do ucisku żył biodrwych spotykany jest po stronie prawej.

Diagnostyka Zespołu May-Thurner polega na ocenie w badaniu USG doppler żył biodrowych. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej i nie należy do najprostszych, zwłaszcza u osób otyłych. Badanie USG żył biodrowych najlepiej wykonywać na czczo po stosowaniu przez kilka dni  leku zmniejszającego ilość gazów jelitowych np. Espumisan. Dalszym etapem potwierdzającym przyczynę i nasilenie zwężenia mogą być badania angio-MR żył biodrowych lub angio-TK, flebografia i ultrasonografia wewnątrzżylna tzw. IVUS.

Zwężenia żył biodrowych, a nawet niedrożności wywołane zakrzepicą oraz zespołem pozakrzepowym możemy leczyć wykonując zabieg angioplastyki i implantacji stentu. Takie innowacyjne zabiegi, jako jeden z nielicznych ośrodków flebologicznych w Polsce wykonujemy w Szpitalu Eskulap od 2016 roku. Zabiegi polegają na poszerzeniu lub udrożnieniu niedrożnej żyły balonami a następnie wzmocnienie żyły stentem. Zabieg daje nadzieję pacjentom, którzy cierpią na takie dolegliwości związane z zastojem żylnym jak obrzęk, ból, uczucie ciężkości, kurcze nocne, owrzodzenie żylne, nawracające zakrzepice żył głębokich czy nietypowe żylaki np. podbrzusza.


Dowiedz się wiecej:

Zabieg wenoplastyki i stentowania żył biodrowych

Ultrasonografia wewnątrzżylna i jej zastosowanie podczas wenoplastyki żył


Wyjaśnij swój problem z ekspertem:

Umów się na konsultację flebologiczną z badaniem USG doppler.


chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka działania społeczne flebologia gastroenterologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki