Owrzodzenie żylne podudzi

leczenie owrzodzeń podudzi

Jak leczyć owrzodzenie żylne podudzi? Jakie leki, maści i opatrunki stosować na rany żylakowe goleni? Jak dbać o nogi aby zapobiegać powstaniu owrzodzenia troficznego kostek? Tu znajdziesz odpowiedzi na te palące pytania.

Rany podudzi w okolicach kostek są zazwyczaj wywołane przez niewielkie otarcia, urazy lub ukąszenia. Problem niegojących się ran w obrębie podudzi wynika najczęściej z zaburzeń naczyniowych na tle zastoju żylnego. Najczęstszą przyczyną zaburzeń naczyniowych na nogach jest zastój żylny spowodowany żylakami lub przebytą zakrzepicą.

1. Co to jest żylakowe owrzodzenie goleni?
  2. Jakie są inne przyczyny owrzodzeń podudzia i stopy?
  3. Jak wygląda żylne owrzodzenie podudzi? [ zdjęcia ]
  4. Jakie są objawy owrzodzenia żylnego?
  5. Jak powstaje żylne owrzodzenie podudzi i jakie są przyczyny?
  6. Kto leczy owrzodzenia kostek i nóg?
  7. Jak zapobiegać powstaniu i nawrotowi owrzodzenia troficznego?

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co to jest żylakowe owrzodzenie goleni?

Jest to rana spowodowana zastojem krwi żylnej. Najczęściej zlokalizowana jest na wysokości lub powyżej kostek przyśrodkowych lub bocznych. Charakterystyczne jest ciemno brązowe przebrawienie ścieńczałej skóry otaczającej owrzodzenia.

Jakie są przyczyny owrzodzeń goleni i stopy?

Do najczęściej występujących przyczyn owrzodzeń stopy i goleni zaliczamy:

• zastój żylny – 75%
  • niedokrwienie – 13%
  • neuropatię
  • zapalne choroby immunologiczne naczyń
  • nowotwory
  • infekcyjne

Jak wygląda owrzodzenie żylne podudzi? [ zdjęcia ]

Owrzodzenie żylne – objawy.

Objawami towarzyszącymi owrzodzeniu żylnemu są:
– uczucie ciężkości nóg, obrzęki nóg, zwłaszcza po długim siedzeniu lub staniu
– kurcze nocne,
– widoczne żylaki lub tak zwane pajączki żylne
– przebarwienia okolicy kostek i goleni,
– utrata owłosienia,
– ścieńczenie skóry, stwardnienie skóry,
– swędzenie skóry
– rany żylne są najczęściej zlokalizowane na wysokości lub powyżej kostek przyśrodkowych lub bocznych.

Jak powstają żylne owrzodzenia podudzi i jaki są przyczyny?

Zastój krwi żylnej prowadzi do powstania obrzęku i przewlekłego stanu zapalnego oraz upośledzenia odżywienia skóry i tkanek. Niedotleniona i źle odżywiona skóra jest podatna nawet na niewielkie urazy oraz ma słabe zdolności do gojenia, przez co owrzodzenie nie goi się lub nawraca. Najczęstsze przyczyny przewlekłego zastoju żylnego to:
– niewydolność żył powierzchownych i perforatorów ( żylaki kończyn )
– niedrożność i / lub niewydolność żył głębokich ( zespół pozakrzepowy )
– niewydolność serca
– otyłość

Kto leczy owrzodzenia kostek i nóg?

Leczeniem owrzodzeń żylnych zajmują się:
lekarze zajmują się diagnostyką USG doppler, ordynacją leków, zabiegami i operacjami żył.
pielęgniarze specjaliści leczenia ran przewlekłych – zajmują się opracowaniem ran, doborem opatrunków i medycznych wyrobów uciskowych.
fizjoterapeuci zajmują się doborem medycznych wyrobów uciskowych, wykonują zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapię jak np. drenaż limfatyczny.

W Szpitalu Eskulap współpracujemy w zespole lekarzy, pielęgniarzy i fizjoterapeutów co daje najlepsze rezultaty leczenia owrzodzeń żylnych.

Jak leczyć owrzodzenia troficzne goleni?

Leczenie owrzodzeń żylnych goleni możemy podzielić na:

• Leczenie przyczynowe – poprawiające krążenie żylne.
    – stosowanie medycznych wyrobów uciskowych ( podkolanówki / pończochy / rajstopy ),
    – przyjmowanie leków poprawiających krążenie żylne,
    – wykonanie zabiegów usuwania żylaków i przywracających drożność żył po zakrzepicy.
  • Leczenie miejscowe – wpływające na procesy gojenia w obrębie rany. Polega na oczyszczeniu rany z martwych tkanek, odkażeniu rany, zapewnieniu optymalnych warunków do gojenia poprzez zastosowanie odpowiednich opatrunków.
  • Rehabilitacja – polega na zapewnieniu prawidłowej funkcji stawów i mięśni, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu żylnego.

Jakie leki na żylakowe owrzodzenie goleni?

Większość leków poprawiających krążenia żylne dostępnych jest bez recepty. Substancje te posiadają różne właściwości i działania. Nie ma obecnie dowodów naukowych wykazujących wyższą skuteczność jakiegokolwiek preparatu. Każdy pacjent powinien samodzielnie lub w porozumieniu ze specjalistą ocenić, który z leków dostępnych bez recepty lub na receptę będzie najlepszy. W Polsce najczęściej stosowane w leczeniu owrzodzeń żylnych są:
– diosminy ( dostępny bez recepty )
– dobesylan wapnia ( dostępny bez recepty )
– rutyna, torxerutyna, okserutyna ( dostępne bez recepty )
– escyna ( dostępny bez recepty )
– wyciąg ruszczyka kolczystego ( dostępny bez recepty )
– wyciąg z kasztanowca ( dostępny bez recepty )
– sulodeksyd ( dostępny na receptę )
– pentoksyfilina ( dostępny na receptę )

Jakie zabiegi na owrzodzenia goleni o podłożu żylnym?

Leczenie zabiegowe stosowane w leczeniu owrzodzeń żylnych podudzia ma na celu zmniejszenia ciśnienia w układzie żylnym.

W Szpitalu Eskulap stosujemy wszystkie wymienione powyżej zabiegi i operacje.

Jak zapobiegać powstaniu owrzodzenia troficznego?

Pierwszoplanową rolę w zapobieganiu nawrotowi owrzodzenia żylnego jest codzienne stosowanie właściwie dobranych medycznych wyrobów uciskowych. Należy unikać długotrwałego siedzenia i stania, wskazane jest odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry. W zapobieganiu owrzodzeniom podudzia niebagatelną rolę odgrywa utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz regularna aktywność ruchowa. Nasi fizjoterapeuci przygotowali proste, ale skuteczne ćwiczenia poprawiające krążenie żylne. Ważne, zwłaszcza u pacjentów po przebytej zakrzepicy jest stosowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi.