HoLEP – laserowa enukleacja prostaty ( Holmium Laser Enucleation of the Prostate ) to nowoczesna, małoinwazyjna technika leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Zabieg pozwala przywrócić prawidłowy przepływ moczu i złagodzić objawy związane z przerostem prostaty.
HoLEP – laserowa enukleacja prostaty jest obecnie jedną z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia przerostu prostaty, oferując znaczące korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi, takimi jak przezcewkowa resekcja prostaty (TURP).
- Korzyści dla pacjenta
- Dla kogo jest zabieg HoLEP? Wskazania.
- Jakich efektów można się spodziewać po HoLEP?
- Przygotowanie do zabiegu HoLEP
- Jak wygląda zabieg HoLEP?
- Rekonwalescencja
- Możliwe powikłania po zabiegach HoLEP
- Refundacje NFZ i firm ubezpieczeniowych
- Sprawdź cenę i umów się na wizytę ze specjalistą
Korzyści zabiegu HoLEP w leczeniu przerostu prostaty
- Minimalna inwazyjność: Zabieg odbywa się przez cewkę moczową, nie wymaga nacięć skóry
- Skuteczność: Przewidywalność wyników. Duża radykalność zabiegu. Minimalizacja ryzyka nawrotu choroby.
- Niskie ryzyko powikłań: Mniejsze ryzyko krwawienia i infekcji w porównaniu do tradycyjnych metod oraz laserów starszych generacji
- Krótki czas hospitalizacji: Większość pacjentów wraca do domu w ciągu 24 godzin po zabiegu
- Szybki powrót do normalnego życia: Krótszy czas rekonwalescencji i cewnikowania pęcherza moczowego niż w przypadku tradycyjnych operacji
Dla kogo jest zabieg HoLEP? Wskazania.
Laserowa Enukleacja Prostaty jest wykonywana u chorych z objawami przeszkody podpęcherzowej spowodowanymi łagodnym przerostem prostaty w sytuacji, w której leczenie zachowawcze jest nieskuteczne lub niewskazane. Są to najczęściej pacjenci z objawami takimi jak:
- Osłabienie strumienia moczu
- Zatrzymanie moczu
- Częstomocz dzienny i/lub nocny
- Przerywany strumień moczu
- Wyczekiwanie na mikcję
- Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza
- Pacjenci z nawrotowymi zakażeniami układu moczowego
W przeciwieństwie do innych metod leczenia, zastosowanie endoskopowej enukleacji prostaty jest możliwe przy każdej wielkości gruczołu krokowego.
Jakich efektów można się spodziewać po HoLEP?
Według wielośrodkowych badań klinicznych pacjenci po leczeniu przerostu prostaty metodą HoLEP mogą spodziewać się poprawy szybkości mikcji o około 160-300%. Jakość życia oraz nasilenie problemów z oddawaniem moczu oceniane według specjalistycznych ankiet i formularzy ulegają poprawie o około 70%. Poszczególne wyniki czynnościowe mogą się różnić u poszczególnych pacjentów, co jest związane z wyjątkowo czynnościowym podłożem choroby. Więcej na ten temat można dowiedzieć się podczas konsultacji.
Jak wygląda przygotowanie do zabiegu przerostu prostaty?
Aby rozważyć korzyści z wykonania zabiegu HoLEP konieczna jest konsultacja z urologiem wykonującym zabieg. Podczas konsultacji urolog wykona badania lub przeprowadzi ocenę ich wyników:
- stężenie PSA
- USG prostaty i pęcherza z oceną zalegania po mikcji
- Przezodbytnicze badanie prostaty ( TRUS ) lub rezonans magnetyczny prostaty
- badania przepływu cewkowego moczu – uroflowmetria
Jak wygląda zabieg HoLEP
HoLEP to metoda mało inwazyjna w której przerośniętą tkankę oddziela się przy pomocy lasera. Zabieg wykonywany jest w w znieczuleniu podpajęczynówkowym („od pasa w dół”), nad bezbólowym i bezpiecznym przebiegoiem operacji czuwa anestezjolog. Przez cewkę moczową, do pęcherza wprowadzany jest resektoskop, umożliwiający obserwowanie na ekranie monitora wnętrza cewki i pęcherza moczowego oraz wprowadzanie do pęczerza odpowiednich narzędzi. Energia dostarczona za pomocą włókna laserowego oddziela gruczolaka od pozostałej tkanki. Oddzielone tkanki są „zasysane” i usuwane na zewnętrz ciała za pomocą morecelatora. Zewnętrzna część cewki moczowej w obrębie prostaty pozostaje nienaruszona.
Rekonwalescencja po zabiegu HoLEP
Po zabiegu chory do następnego dnia po operacji pozostaje zacewnikowany. Jest to okres niebolesny, choć część pacjentów może odczuwać dyskomfort związany z ciałem obcym w cewce moczowej. Brak cięć skórnych zapewnia komfort i brak bólu w okresie wczesnego gojenia rany. Po usunięciu cewnika pacjenci sporadycznie odczuwają niewielki ból przy pierwszych próbach oddania moczu. Cały pobyt w szpitalu trwa 1 – 2 doby. Większość pacjentów wraca do normalnych aktywności w ciągu 1–2 tygodni, z zaleceniem unikania intensywnej aktywności fizycznej przez około miesiąc. Do aktywności seksualnej można bezpiecznie powrócić po 3-4 tygodniach od zabiegu, powinna ona wyglądać tak samo, jak przed operacją.
Możliwe powikłania
W porównaniu z klasycznymi operacjami przerostu prostaty zabieg HoLEP charakteryzuje niskim ryzykiem powikłań. Większość komplikacji jest przemijająca i dobrze reaguje na leczenie. Wśród możliwych powikłań występują:
- Zespół retrogradacji nasienia (suchy wytrysk)
Opis: Jest to częsty skutek uboczny zabiegu HoLEP, polegający na tym, że podczas wytrysku nasienie cofa się do pęcherza moczowego, a nie jest wydalane na zewnątrz. Nie wpływa to na odczucia seksualne, ale może zmniejszyć płodność.Rozwiązanie: Nie ma skutecznego leczenia tego objawu, jednak nie wpływa on negatywnie na zdrowie. - Krwiomocz lub krwawienie
Opis: Chociaż HoLEP jest uważany za mniej inwazyjny niż tradycyjne metody chirurgiczne, istnieje ryzyko krwawienia, szczególnie u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Najczęściej jednak w pierwszych dniach po zabiegu obserwowany jest jedynie krwinkomocz czyli iewielka ilość krwi w moczu.
Rozwiązanie: Zaleca się picie dużej ilości płynów, aby “wypłukać” pęcherz. Krwawienie zazwyczaj jest minimalne i samoistnie ustępuje, ale w rzadkich przypadkach może być konieczna interwencja medyczna. - Nietrzymanie moczu
Opis: U części pacjentów z osłabienia mięśni zwieraczy w okresie do w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po zabiegu może wystąpić nietrzymanie moczu, najczęściej o charakterze wysiłkowym.
Rozwiązanie: Rehabilitacja polegająca na wzmocnieniu mięśni dna miednicy mogą pomóc w szybszym powrocie do pełnej kontroli nad pęcherzem. W Centrum Rehabilitacji Szpitala Eskulap realizujemy sprawdzony program rehabilitacji nietrzymania moczu. - Czasowe trudności w oddawaniu moczu.
Opis: U niektórych pacjentów może wystąpić przejściowy problem z oddawaniem moczu po zabiegu. Zazwyczaj jest to związane z obrzękiem lub drażnieniem cewki moczowej.
Rozwiązanie: W takich przypadkach może być konieczne tymczasowe założenie cewnika na kilka dni. - Zwężenie cewki moczowej lub zwężenie szyi pęcherza
Opis: U niewielkiej liczby pacjentów może dojść do zwężenia cewki moczowej lub szyi pęcherza, co może powodować utrudnienia w oddawaniu moczu.
Rozwiązanie: W takich przypadkach konieczne może być leczenie endoskopowe w celu poszerzenia zwężonych obszarów. Nasi specjaliści mają doświadczenie w takich zabiegach. - Infekcje dróg moczowych (ZUM)
- Opis: Po zabiegu może wystąpić zakażenie układu moczowego, szczególnie jeśli pacjent miał założony cewnik.
Rozwiązanie: Infekcje są leczone antybiotykami. Zaleca się również picie dużej ilości płynów, aby zapobiec rozwojowi bakterii. - Czasowe podrażnienie pęcherza
Opis: Po zabiegu niektórzy pacjenci mogą odczuwać zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, nagłe parcia lub pieczenie przy mikcji.
Rozwiązanie: Objawy te zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach lub tygodniach.
W przypadku wystąpienia powikłań każdorazowo oferujemy aktywny udział w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji aby maksymalnie skrócić czas rekonwalescencji.
Uwagi
Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z chorobą i jej leczeniem, nie jest jej celem zastąpienie rozmowy pacjenta z lekarzem. Postępowanie związane z chorobą i jej leczeniem mogą się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia lekarza. Jeżeli masz pytania odnośnie operacji, przygotowania lub postępowania po zabiegu, opłaty za operację lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.
Refundacja NFZ i firm ubezpieczeniowych
NFZ:
- Nie posiadamy umowy z NFZ na konsultacje kwalifikacyjne i kontrolne w tym zakresie
- Nie posiadamy umowy z NFZ na leczenie tą metodą
Firmy ubezpieczeniowe:
- Posiadamy umowy z firmami: Polmed, PZU, UNIMEDI, TU Zdrowie, Compensa
- Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty kwalifikacji lub operacji