Myj ręce – nie zakażaj! Pierwsza taka konferencja

Clean Care is Safer Care – Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka

Już 170 lat temu Ignacy Semmelweis zauważył, że mycie rąk zapobiega zakażeniom. Mamy XXI wiek, latamy na Księżyc i na Marsa, ale nadal mamy problemy z procedurami, które chronią nasze zdrowie.

Clean Care is Safer Care – Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka

– Kilka lat temu pojechałyśmy z koleżankami pielęgniarkami do Irlandii – opowiada Marlena Karwacka, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego. – Miałyśmy zobaczyć, jak u nich wygląda wdrażanie programu WHO dotyczącego zmniejszenia zakażeń szpitalnych. Usiadłyśmy przed jednym z oddziałów. Był tam powieszony niewielki dozownik z płynem dezynfekującym i schemat z opisem czynności, które należy wykonać, zanim wejdzie się na oddział. Każdy, podkreślam każdy, tę kartkę czytał, a potem mył ręce. I dopiero potem wchodził na oddział. Byłam pod wrażeniem tego, jak niewielkim kosztem można zwiększyć bezpieczeństwo. I dlatego zaczynamy u nas wprowadzać procedury, które w wielu krajach są już standardem. Są u nas oczywiście procedury mycia rąk, ale nie spełniają one wytycznych WHO. To trzeba zmienić – dodaje Karwacka, pielęgniarka epidemiologiczna Szpitala Eskulap. 

Konferencja

Konferencja, która odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2013 roku, jest organizowana pod patronatem Wojewody Kujawsko – Pomorskiego. Zostali na nią zaproszeni przedstawiciele wszystkich najważniejszych placówek służby zdrowia w regionie. Przyjadą z ponad 40 szpitali. Program został zatwierdzony przez WHO i jest wzorowany na najlepszych programach szkoleniowych stosowanych m.in. w Australii i Irlandii. Konferencja potrwa dwa dni. Pierwszego dnia, czyli w piątek, odbędzie się część teoretyczna, której celem jest przybliżenie uczestnikom programu WHO dotyczącego wprowadzenia jednolitych procedur we wszystkich krajach, które będą zapobiegały zakażeniom. Drugiego dnia, organizatorzy zaplanowali część praktyczną: warsztaty i egzamin. Wiedzę będzie przekazywała Aleksandra Mączyńska, nasza rodaczka z Irlandii, która koordynuje ten program od wielu lat.

Warsztaty w Szpitalu Eskulap

Sobotnie warsztaty i kończący je egzamin odbędą się w Szpitalu ESKULAP w Osielsku. Szpital, jako jeden z pierwszych w Polsce, rozpoczął wprowadzanie procedur opartych na wytycznych WHO dążąc do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu. To bardzo ważny dzień, ponieważ zdanie egzaminu oznacza uzyskanie uprawnień audytora wiodącego umożliwiających wprowadzenie w swojej placówce procedur, które wkrótce będą standardem w całej Polsce.

Trochę historii

Za odkrywcę antyseptyki uznaje się Ignacego Semmelweisa. Był węgierskim położnikiem. Pracował w Wiedniu. Zakażenia połogowe utrzymywały się na podobnym poziomie, ok. 15%. Ale gwałtownie wzrastały w czasie epidemii. Wtedy jeszcze nie znano ich przyczyny. Semmelweis zauważył, że w jednej z klinik, gdzie kobiety po porodzie badali studenci , którzy chwilę wcześniej asystowali przy sekcji zwłok w prosektorium, liczba zakażeń gwałtownie wzrastała. Za to na drugim oddziale, gdzie młode mamy nie miały ze studentami żadnej styczności – wzrostu zakażeń nie było. Semmelweis uznał, że to studenci i lekarze wcześniej wykonujący sekcje zwłok, byli źródłem problemów. Musieli przynieść na rękach coś, czego wcześniej dotykali, a co powodowało zakażenia. Musimy pamiętać, że w tamtych czasach nie tylko nie znano bakterii i wirusów, ale również mycie rąk po zabiegach czy sekcji nie zawsze było normą. Semmelweis polecił więc, aby po lekarze dokładnie myli ręce chlorkiem przed każdym badaniem kobiet. Wtedy liczba zakażeń zaczęła gwałtownie spadać. W roku 1861 ogłosił publikację o zakaźnym podłożu gorączki połogowej. Odkrycie to było rewolucją w panujących wtedy poglądach i….zostało odrzucone przez większość konserwatywnych lekarz. Oskarżono Semmelweisa nawet o szkodzenie klinice, w której był asystentem i usunięto go z pracy. Dopiero kilka lat po jego śmierci odkryto drobnoustroje, które wywołują zakażenia.


chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki