Jak leczyć nietrzymanie moczu?

laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Intymność. Jak o niej rozmawiać, gdy słowa z trudem przechodzą przez gardło. Czasami jednak trzeba, bo to jedyny sposób, aby pozbyć się poważnych kobiecych problemów. Co robić, gdy mamy problem z nietrzymaniem moczu? Lub gdy pewnie miejsca naszego ciała są osłabione przebytymi porodami, wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej czy naturalnym procesem starzenia się? Rozmawiamy o tym z doktor Jolantą Zegarską, ginekologiem.

Czy jest sposób, aby znów poczuć się zdrowo i atrakcyjnie?

Obecnie coraz częściej wykorzystujemy lasery w procesie leczenia. Jednym z nich, w tej chwili najbardziej nowoczesnym, jest Laser Fotona. Stosujemy go w ginekologii do wykonywania wielu zabiegów. Są one bezpieczne i umożliwiają usuwanie zmian, które powstały w wyniku infekcji HPV, czyli kłykcin i brodawek. Są to procedury prawie bezkrwawe, o wysokiej precyzji i bardzo dobrych efektach estetycznych. Możliwe jest też wykonywanie zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej np. usuwanie przebarwień okolic intymnych czy fotoodmładzanie.

Kobiety skarżą się często na problemy z utrzymaniem moczu.

Tak. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest częstym problemem młodych kobiet po porodzie i dotyka co drugą kobietę w starszym wieku. Zazwyczaj przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy . W skutek tego, cewka moczowa jest ustawiona pod nieprawidłowym kątem. Dochodzi do mimowolnego wyciekania moczu, nawet podczas takich czynności jak kichanie czy podniesienie ciężkiego przedmiotu.

Inną chorobą jest tzw. Zespół relaksacji pochwy. To nadmierne rozciągnięcie pochwy, w wyniku osłabienia tkanek ściany pochwy i struktur ją otaczających. Jest skutkiem przebytych porodów, wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, predyspozycji genetycznych i naturalnego procesu starzenia się.

Do pewnego momentu można te zmiany cofnąć, dzięki obkurczeniu i napięciu ścian pochwy. Światło lasera stymuluje odnowę kolagenu, efektem czego jest lepsze ukrwienie i ujędrnienie tkanek. Największą zaletą zastosowania w tym celu światła lasera jest to, że jest to procedura bezinwazyjna. Bez koagulacji, cięcia, krwawienia lub szycia. Powrót do zdrowia jest szybki, nie ma też konieczności stosowania leków przeciwbólowych i antybiotyków. Pacjentki mogą od razu wrócić do pracy.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zastosowaniem terapii pacjentka jest konsultowana przez lekarza ginekologa. Konieczny jest aktualny prawidłowy wynik badania cytologicznego. Po zabiegu przez kilka dni trzeba nosić wkładki higieniczne, ponieważ występuje przesięk surowiczy. Czasami lekarz zleca również globulki dopochwowe.

W Szpitalu Eskulap zabiegi są wykonywane przez lekarzy specjalistów ginekologii. Procedura jest prosta, bezpieczna i bezbolesna. Nie jest konieczna późniejsza hospitalizacja ani znieczulenie.

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie dotyczącej zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu metodą IncontiLase.


chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki