Jak dbać o żyły i nogi?

Pandemia koronawirusa zamknęła  nas w domach. Brak ruchu prowadzi do zastoju krwi ich chłonki w nogach, skutkuje obrzękami i może wywołać powikłania. Pacjenci z żylakami obawiają się zakrzepicy żylnej i owrzodzenia żylnego.

Dbaj o zdrowe nogi i żyły aby uniknąć dolegliwości i powikłań.
To proste, zastosuj się do 4 zasad!

1. Ruszaj się!

jak dbać o żyły - ruszaj się

Każda forma ruchu poprawi krążenie w twoich nogach. Spaceruj, wykonuj ćwiczenia z ulubionym trenerem, w sieci znajdziesz sporo inspiracji. Ja osobiście wróciłem do ćwiczeń jogi, pomaga mi ona zadbać o ciało i wyciszyć umysł.

2. Podnieś nogi do góry!

co robić ze spuchniętymi nogami?

Podnieś nogi do góry, może to brzmi banalnie ale jest to również skuteczny sposób aby poprawić odpływ krwi i chłonki z nóg i zmniejszyć ciężkość nóg i obrzęki oraz zmniejszyć ryzyko zakrzepicy.

Jeśli nogi po nocnym odpoczynku są nadal spuchnięte a w okolicach kostek pojawiają się pęcherzyki lub strupki, skóra jest ścieńczała i podatna na uraz to twoje nogi są zagrożone powstaniem owrzodzenia żylnego!

3. Dbaj o nawodnienie!

Jak zapobiec obrzękom i zakrzepicy?

Pamiętaj,  że odwodnienie powoduje zagęszczenie krwi i sprzyja zakrzepom.

  • Pij przynajmniej 2 litry płynów na dobę.
  • Unikaj napojów odwadniających jak alkohol, kawa, czarna herbata.

4. Dbaj o dietę!

zdrowe żyły - zdrowa dieta

Odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia twoich żył i nóg, dobrego samopoczucie oraz utrzymania odporność tak ważnej w czasach epidemii. Nadmierna masa ciała zwiększa ciśnienie krwi w żyłach i pogarsza krążenie.

  • Nie ulegaj pokusie podjadania, jedz tylko o określonych porach dnia. Unikaj produktów przetworzonych, cukru i soli!
  • Jedz czerwone i fioletowe warzywa i owoce oraz te z dużą zawartością potasu, najlepiej w postaci surowej z dodatkiem oleju lnianego.
  • Na twojej liści powinny się znaleźć banany, brukselka, brzoskwinie, jabłka, czarne porzeczki, żurawinę, pomidory, czerwona cebula i kapusta, czosnek, ziemniaki.
  • Unikaj potraw ciężkostrawnych i wzdymających, włącz do diety produkty mleczne, fermentowane jak jogurt czy kefir. 
  • Podnieś poziom witaminy D poprzez suplementy i opalaj się na balkonie.
Flebolog Michał Molski

2020.04.04
Autor: dr n.med. Michał Molski
flebolog, specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej


Jeśli powyższe porady nie przyniosą poprawy umów się na wizytę lub skorzystaj z telekonsultacji ze specjalistą aby omówić możliwe leczenie.ablacja akademia zdrowia badania chirurgia naczyniowa closurefast dyrektor emwa epidemia fala radiowa flebologia ginekologia HIFU innowacja kardiologia klejenie żylaków konferencja mikrofala nfz nogi para wodna plebiscyt podróże profilaktyka płodność rak prostaty ranking szpitali rehabilitacja rezonans rozbudowa samolot serce stentowanie żył stop zakrzepicy szkolenie tomograf tętniak aorty urologia vbox venaseal venefit zakrzepica zator ćwiczenia żylaki żyły