Jak dbać o żyły i nogi?

Pandemia koronawirusa zamknęła  nas w domach. Brak ruchu prowadzi do zastoju krwi ich chłonki w nogach, skutkuje obrzękami i może wywołać powikłania. Pacjenci z żylakami obawiają się zakrzepicy żylnej i owrzodzenia żylnego.

Dbaj o zdrowe nogi i żyły aby uniknąć dolegliwości i powikłań.
To proste, zastosuj się do 4 zasad!

1. Ruszaj się!

jak dbać o żyły - ruszaj się

Każda forma ruchu poprawi krążenie w twoich nogach. Spaceruj, wykonuj ćwiczenia z ulubionym trenerem, w sieci znajdziesz sporo inspiracji. Ja osobiście wróciłem do ćwiczeń jogi, pomaga mi ona zadbać o ciało i wyciszyć umysł.

2. Podnieś nogi do góry!

co robić ze spuchniętymi nogami?

Podnieś nogi do góry, może to brzmi banalnie ale jest to również skuteczny sposób aby poprawić odpływ krwi i chłonki z nóg i zmniejszyć ciężkość nóg i obrzęki oraz zmniejszyć ryzyko zakrzepicy.

Jeśli nogi po nocnym odpoczynku są nadal spuchnięte a w okolicach kostek pojawiają się pęcherzyki lub strupki, skóra jest ścieńczała i podatna na uraz to twoje nogi są zagrożone powstaniem owrzodzenia żylnego!

3. Dbaj o nawodnienie!

Jak zapobiec obrzękom i zakrzepicy?

Pamiętaj,  że odwodnienie powoduje zagęszczenie krwi i sprzyja zakrzepom.

  • Pij przynajmniej 2 litry płynów na dobę.
  • Unikaj napojów odwadniających jak alkohol, kawa, czarna herbata.

4. Dbaj o dietę!

zdrowe żyły - zdrowa dieta

Odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia twoich żył i nóg, dobrego samopoczucie oraz utrzymania odporność tak ważnej w czasach epidemii. Nadmierna masa ciała zwiększa ciśnienie krwi w żyłach i pogarsza krążenie.

  • Nie ulegaj pokusie podjadania, jedz tylko o określonych porach dnia. Unikaj produktów przetworzonych, cukru i soli!
  • Jedz czerwone i fioletowe warzywa i owoce oraz te z dużą zawartością potasu, najlepiej w postaci surowej z dodatkiem oleju lnianego.
  • Na twojej liści powinny się znaleźć banany, brukselka, brzoskwinie, jabłka, czarne porzeczki, żurawinę, pomidory, czerwona cebula i kapusta, czosnek, ziemniaki.
  • Unikaj potraw ciężkostrawnych i wzdymających, włącz do diety produkty mleczne, fermentowane jak jogurt czy kefir. 
  • Podnieś poziom witaminy D poprzez suplementy i opalaj się na balkonie.
dr Michał Molski - flebolog, chirurg naczyniowy bydgoszcz, gdynia, gdańsk

2020.04.04
Autor: dr n.med. Michał Molski
flebolog, specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej


Jeśli powyższe porady nie przyniosą poprawy umów się na wizytę lub skorzystaj z telekonsultacji ze specjalistą aby omówić możliwe leczenie.chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki