IVUS – innowacja w operacjach żył i tętnic

operacje-z-ivus

IVUS – ultrasonografia wewnątrznaczyniowa. Dzięki niej operacje naczyniowe możliwe są z niespotykaną dokładnością. Od niedawna prowadzimy badania z wykorzystaniem tego innowacyjnego urządzenia aby efektywniej leczyć naszych pacjentów.

Na nowoczesnej sali operacyjnej, chirurg naczyniowy oprócz zmysłu wzroku i dotyku, dysponuje również aparatem usg oraz angiografem pozwalającym prześwietlać ciało promieniowaniem rentgenowskim. Pomimo tak nowoczesnych narzędzi wizualizacja zmian chorobowych żył i tętnic w głęboko położonych naczyniach lub u otyłych pacjentów nie jest optymalna. W badaniu wewnątrzżylnym IVUS głowica o średnicy 3mm wprowadzana jest do wnętrza naczynia i pozwala na bardzo dokładną ocenę naczynia i jego otoczenia, nawet w głęboko położonych częściach ciała. Dzięki dobrej widoczności zmian chorobowych możliwe jest skuteczniejsze leczenie operacyjne. Drugim aspektem zastosowania IVUS jest możliwość zmniejszenia dawki promieniowani X które pochłaniane jest podczas operacji przez pacjenta i personel medyczny.

Innowacyjne w regionie zabiegi stentowania żył wykonujemy od 2016 roku. Teraz w ramach projektu badawczego z wykorzystaniem śródoperacyjnego wewnątrznaczyniowego badania usg ( IVUS ) opracowujemy skuteczniejsze sposoby leczenia zabiegowego żył głębokich miednicy w celu poprawy skuteczności i trwałości operacji.

Projekt badawczy optymalizacji wyników wewnątrznaczyniowego leczenia żył głębokich miednicy realizowany jest w Centrum Badawczo-Rozwojowym Szpitala Eskulap w ramach programu UE Inteligentny Rozwój.

Na tej stronie dowiesz się na czym polega zabieg udrożnienia żył i dlaczego się go wykonuje