Fuzyjna biopsja prostaty

biopsja-fuzyjna-prostaty

Biopsja fuzyjna prostaty łączy obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) z ultradźwiękami, jest wysoce skuteczną metodą celowanej biopsji prostaty dla pacjentów z ciągłym podwyższonym lub rosnącym poziomem PSA. KoelisTrinity® to w pełni zintegrowany system do biopsji fuzyjnej, stworzony specjalnie z myślą o najdokładniejszej analizie zmian prostaty, zarówno przy dostępie przezkroczowym, jak i przezodbytniczym.

Nowoczesne i skuteczniejsze badanie prostaty

Wyposażony w technologię Organ-Based Tracking® i wieloparametrową fuzję obrazów, Trinity® umożliwia lekarzowi precyzyjne wskazywanie zmian oraz uzyskanie wyników badania w technologii 3D, osiągając docelową dokładność 2-3 mm.

Zaawansowany technologicznie Koelis Tritnity to jedyny system fuzji obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego, który kompensuje deformacje powstałe w wyniku ruchu tkanek miękkich podczas biopsji. System biopsji Trinity® Fusion Biopsy jest jedynym na świecie wyposażonym w tę technologię.
W przeciwieństwie do innych technologii, które śledzą ruch sondy, OBT Fusion ® śledzi przesuwającą się prostatę i automatycznie kompensuje jej ruchy, maksymalizując w ten sposób dokładność zabiegu.

Badania przesiewowe i diagnostyka

Aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą badań należy omówić korzyści wynikające z badań przesiewowych w kierunku raka prostaty ze swoim lekarzem. Badania przesiewowe prostaty mogą obejmować badanie krwi PSA (antygen swoisty dla prostaty) i DRE (badanie przez odbyt). Jeśli wynik testu DRE lub PSA jest nieprawidłowy, lekarz może wykonać biopsję przezodbytniczą pod kontrolą ultrasonografii (TRUS). Jeśli biopsja jest ujemna, pacjent może być monitorowany za pomocą okresowych badań PSA. Jednakże, jeśli pacjent ma pozytywny wynik biopsji DRE lub negatywny wynik biopsji TRUS z utrzymującym się podwyższonym lub rosnącym PSA, biopsja stercza pod kontrolą fuzji jest opcją do dalszych badań przesiewowych i diagnostyki.

Jak to działa?

Biopsja fuzyjna prostaty (https://szpitaleskulap.pl/oddzial/urologia/fuzyjna)wykorzystuje obrazy rezonansu magnetycznego (MRI) gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Pacjenci najpierw przechodzą rezonans magnetyczny prostaty, aby zidentyfikować podejrzane obszary.

Podczas biopsji obrazy z MRI są łączone w czasie rzeczywistym z obrazami z biopsji prostaty pod kontrolą USG. Ta jednoczesna kombinacja obrazów prowadzi lekarza z większą dokładnością do wizualizacji i oceny wątpliwych obszarów.

Połączone obrazy umożliwiają lekarzom lepsze odróżnienie podejrzanych komórek od zdrowej tkanki prostaty i uzyskanie wyraźniejszego obrazu podczas biopsji.

Korzyści z biopsji fuzyjnej obejmują:

  • Dokładniejsza diagnoza podejrzanych obszarów w obrębie prostaty, które wymagają dodatkowej oceny. Technika pozwala na znacznie większą dokładność wykrywania małej zmiany nowotworowej, dokładność 2-3mm,
  • Zabieg jest bezbolesny i ma mniejsze ryzyko infekcji i krwawienia,
  • Szybszy czas powrotu do zdrowia po biopsji.

Kwalifikacja do badania:

Technika biopsji fuzyjnej zalecana jest dla pacjentów z :

  • Podwyższonym poziomem antygenu specyficznego dla prostaty (PSA),
  • Wcześniejsza negatywna biopsja przezodbytnicza pod kontrolą USG z utrzymującym się podwyższonym lub rosnącym PSA,
  • Pozytywne badanie odbytnicy (DRE) z negatywną biopsją przezodbytniczą pod kontrolą USG.

Jak się przygotowac do biopsji fuzyjnej?

Przed wykonaniem fuzyjnej biopsji przezkroczowej w celu odpowiedniego przygotowania do zabiegu oraz oceny badania MRI zalecana jest konsultacja urologiczną z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg. Pamiętaj poinformuj lekarza o wszystkich chorobach towarzyszących i lekach jakie przyjmujesz.

Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu biopsji jest zapalenie gruczołu krokowego, któremu towarzyszy gorączka oraz poważne zaburzenia krzepnięcia krwi.

Wskazaniem do wykonania zabiegu biopsji jest podejrzenie raka prostaty tj. podwyższone wartości PSA w surowicy krwi, nieprawidłowości wykryte podczas badania DRE oraz MRI.