Badanie „czynnika męskiego”

diagnostyka i leczenie nieplodnosci bydgoszcz

Na przełomie ostatnich pięćdziesięciu lat płodność mężczyzny zmniejszyła się w znacznym stopniu. Szacuje się, że czynnik męski jest odpowiedzialny za 25-40% przypadków niepłodności u pary. Co więc robić, gdy nie możemy doczekać się upragnionego dziecka? Pytamy o to dr n.med. Joannę Kłyszejko-Molską, ginekologa zajmującego się leczeniem niepłodności..

Kiedy zacząć się martwić?

Kiedy po roku współżycia bez zabezpieczeń para nie zachodzi w ciążę. Trzeba zgłosić się do specjalisty, ponieważ im szybciej zdiagnozuje się problem, tym mamy więcej czasu, aby leczyć. Płodność bowiem jest ściśle zależna od wieku. Im jesteśmy starsi, tym trudniej jest nam zajść w ciążę i ją utrzymać.

Jak przebiega wizyta?

Pytamy o niekiedy bardzo intymne sprawy. O przebyte choroby wieku dziecięcego i choroby przenoszone drogą płciową. Cukrzycę, operacje i przebyte zabiegi. Czy mężczyzna był narażony na czynniki toksyczne, które mogły spowodować niepłodność. Co ciekawe, jednym z czynników, który niekorzystnie wpływa na jakość nasienia jest podwyższona temperatura. Oczywiście nie chodzi o opalanie na plaży, ale o długotrwały wpływ podwyższonej temperatury, która utrzymuje się w miejscu występowania męskich gonad. Bywa, że mężczyzna ma już dzieci, a niepłodność jest wynikiem chorób lub innych zdarzeń, które miały miejsce w niedawnej przeszłości. Dopiero po przeprowadzeniu wywiadu para przechodzi do następnego etapu, czyli badania nasienia.

Jak wygląda badanie nasienia?

Nasienie bada się dwukrotnie w odstępie miesiąca. To podstawa laboratoryjnej oceny płodności mężczyzny. W Szpitalu Eskulap jest wykonywana komputerowa analiza nasienia metodą CASA. Jej zaletą jest obiektywność pomiarów. Polega ona na połączeniu oceny nasienia dokonywanej przez specjalistę z pomiarami dokonywanymi przez specjalny program komputerowy. Dzięki mikroskopowi połączonemu z kamerą cyfrową, wykonywana jest seria zdjęć nasienia. Obrazy przetwarzane są za pomocą specjalistycznego oprogramowania które analizuje budowę plemników oraz ich ruch. Wynik badania daje lekarzowi dużą ilość informacji o jakości nasienia pacjenta. Po uzyskaniu wiarygodnych wyników możemy rozpocząć odpowiednie leczenie. Przecież nie chodzi tylko o diagnozę, ale o to, aby para doczekała się dzieci – mówi doktor Molska. Gdy wyniki nie rokują sukcesu kierujemy pary do czołowych polskich ośrodków, które zajmują się leczeniem niepłodności metodami in vitro.

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie dotyczącej badania nasienia komputerową metodą CASA


chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki