Angiodroid – innowacja która chroni nerki

Angiodroid to innowacyjne urządzenie stosowane podczas operacji wewnętrznaczyniowych. Do dziś jest jedynie 5 takich urządzeń w Polsce. Dzięki tej technologi operacje wewnątrznaczyniowe są możliwe są do przeprowadzenia bez użycia kontrastów jodowych uszkadzających nerki pacjentów.

Rewolucja w chirurgii naczyniowej dokonała się dzięki możliwościom wykonywania operacji wewnątzrznaczyniowych. W takich zabiegach do wnętrza naczyń wprowadzany jest kontrast umożliwiający obrazowania zwężeń, niedrożności i tętniaków. Niestety stosowane do tej pory kontrasty jodowe silnie uszkadzają nerki. Biorąc pod uwagę, że operacjom naczyniowym poddawani są pacjenci w podeszłym wieku z licznymi chorobami, pogorszenie wydoloności nerek jest u nich sytuacją niepożądaną. Naprzeciw temu problemowi wychodzi angiografia z użyciem dwutlenku węgla który może być wykorzystany jako kontrast.

Urządzenie Angiodroid jest innowacyjnym rozwiązaniem umożliwiającym zastąpienie kontrasu jodowego bezpiecznym dla organizmu dwutlenkiem węgla.

6 lutego 2022 r. odbyło się szkolenie przeprowadzone przez Antonio Vizzini z firmy Angiodroid i Jarosławowi Zawadzkiemu z firmy Bertz aby jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości tego urządzenia w ratowaniu pacjentów przed amputacjami.

Projekt badawczy optymalizacji wyników wewnątrznaczyniowego leczenia stopy cukrzycowej realizowany jest w Centrum Badawczo-Rozwojowym Szpitala Eskulap w ramach programu UE Inteligentny Rozwój.