Urazy Sportowe

Urazy sportowe obejmują wszystkie kontuzje i dolegliwości bólowe, doznawane podczas uprawiania sportu.

Zaliczamy do nich większość urazów tkanek miękkich tzn. skręcenia i zwichnięcia  stawów, zerwane więzadła, ścięgna, naderwane lub uszkodzone w inny sposób mięśnie, a także urazy łąkotek i torebek stawowych.

Urazy sportowe nie są wyłącznie domeną sportowców. Do większości urazów dochodzi najczęściej podczas aktywności fizycznej uprawianej amatorsko (średnio raz w tygodniu) lub w życiu codziennym, w wyniku upadków i poślizgnięć.

Specjaliści:

Dr n. med. Paweł Molski - fizjoterapeuta

 

zamknij

Rejestracja:

Rejestracji możesz dokonać korzystając z wygodnego systemu eRejestracji na naszej stronie internetowej klikając poniższy link lub KLIKNIJ TU by przejść do zakładki z naszymi danymi kontaktowymi.

zamknij

Co zaliczamy do urazów sportowych?

Najczęstsze urazy dotyczą:

 • Nadwyrężenie, skręcenie lub zwichnięcie stawu skokowego (kostki)
 • Zwichnięcie lub inny uraz barku
 • Zerwanie bądź naderwanie ścięgna Achillesa
 • Skręcenie lub inny uraz stawu kolanowego w tym:
  • zerwanie więzadła krzyżowego (ACL)
  • uszkodzenie łąkotki
  • zerwanie więzadła pobocznego

zamknij

Sposoby leczenia urazów sportowych:

Leczenie zachowawcze (usprawnianie fizjoterapeutyczne), które uwzględnia zarówno proces gojenia uszkodzonych tkanek, a także odbudowanie utraconych aktywności i powrót do pełnej sprawności fizycznej, jest alternatywą dla leczenia gipsem oraz chirurgicznego. Jeśli nie doszło do złamania kości oraz masywnego zwichnięcia stawów, tkanki miękkiej.

Mięśnie, ścięgna oraz więzadła, bardzo dobrze i szybko się goją w sposób nieoperacyjny, w odpowiednio dobranym ruchu i obciążeniu, wykonywanym pod okiem specjalisty (fizjoterapeuty).

Unieruchomienie niezależnie czy jest to gips, czy proteza, poza nielicznymi przypadkami ma niekorzystne skutki w przypadku urazów o charakterze sportowym. Unieruchomienie powoduje bowiem osłabienie krążenia, wpływając na nieprawidłową regenerację włókien kolagenowych, zaniki mięśniowe, ograniczenia ruchomości, zwiększenie bólu i obrzęku, a także potęguje strach przed „używaniem” kończyny.

Tkanki miękkie znacznie lepiej goją się w odpowiednio dobranym ruchu oraz obciążeniu. Każdy tydzień unieruchomienia może spowodować, że proces usprawniania będzie dłuższy o kolejne tygodnie.

Tylko nieliczne przypadki urazów sportowych, wymagają leczenia operacyjnego, w tym artroskopii. Nie należy się jednak z nimi spieszyć i zacząć od leczenia zachowawczego.

Decyzje o zabiegu natomiast, podjąć dopiero wtedy, gdy nie uzyska się zadawalających wyników tj. eliminacji bólu i pełnego, bez poczucia strachu, powrotu do aktywności, również sportowej.

zamknij

Najczęściej wykonywane są:

 • Szycie ścięgna Achillesa
 • Rekonstrukcje więzadła krzyżowego (ACL)
 • Szycie lub usunięcie łąkotki
 • Rekonstrukcja chrząstki stawowej
 • Stabilizacja stawu barkowego z rekonstrukcją obrąbka stawowego i stożka rotatorów

zamknij

Artroskopia a sprawność fizyczna:

Prawie po każdej artroskopii, stan aktywności fizycznej zbliżony jest do stanu po urazie i wiąże się z kilkudniowym do kilkutygodniowym usprawnianiem, uzależnionym od techniki operacyjnej i rozległości uszkodzeń.

zamknij

Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcyjnego a czas rehabilitacji:

Ważne jest, aby, o ile nie występują inne wskazania medyczne, przygotować  się do każdego zabiegu rekonstrukcyjnego. Ma to istotne znaczenie, gdyż wpływa później na czas rehabilitacji po operacji, którą w większości przypadków należy rozpocząć jak najszybciej po zabiegu.

zamknij

Jak postępować w urazach sportowych - pierwsza pomoc:

W przypadku wystąpienia kontuzji o charakterze sportowym, najistotniejszą rolę odgrywa pierwsze 10 do 15 minut po wystąpieniu urazu.

Pierwsza Pomoc w urazie sportowym - „PRICE”

 • P - Prevention - zabezpieczenie przed dalszym uszkodzeniem
 • R - Rest - wypoczynek, zmniejszenie obciążenia, zaprzestanie gry
 • I - Ice - schłodzenie okolicy urazu
 • C - Compression - ucisk lub ściśnięcie w miejscu urazu, zapobiegający wewnętrznemu krwawieniu
 • E - Elevation - ułożenie kontuzjowanej kończyny powyżej serca

zamknij

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania rehabilitacji ruchowej?

W przypadku, zarówno urazów kości jak i tkanek miękkich, nie ma żadnych przeciwwskazań do działań  fizjoterapeutycznych. Jest to najlepszy, najszybszy oraz najbardziej efektywny sposób leczenia. Można jedynie określić przeciwwskazania do określonych procedur terapeutycznych dla konkretnych przypadków.

zamknij

Od czego zależy i jak szybko wrócę do pełnej sprawności po urazie?

Powrót do pełnej sprawności zależy od wielu czynników:
 • Od rozległości i umiejscowienia urazu
 • Sposobu postępowania - wdrożonych procedur terapeutycznych
 • Od tego, czy był okres unieruchomienia i na jak długo

W sytuacji kiedy od pierwszych chwil urazu zostanie wprowadzone prawidłowe postępowanie (pierwsza pomoc, później odpowiedni ruch i obciążenie), powrót  do pełnej sprawności następuje najczęściej w ciągu 6-8 tygodni. 

zamknij

Jak zminimalizować ryzyko urazów sportowych?

Urazy tkanek miękkich (sportowe) są zdarzeniami losowymi, trudnymi do wyeliminowania, jednak można ograniczyć ich liczbę:
 • Uprawiając aktywność fizyczną regularnie, 2-3 razy w tygodniu
 • Dla osób już aktywnych, należy wprowadzić odpowiednią rozgrzewkę i stretching (poprawiające kontrolę motoryczną i stabilizację centralną) przed uprawianym sportem. Oprócz tego, należy dobrać odpowiedni sprzęt np. buty do biegania czy też do gry w koszykówkę. Konieczne jest także stopniowanie obciążeń mierzonych w kilogramach, jak i w czasie trwania wysiłku
 • Na salach treningowych, boiskach, basenie, należy stosować się do obowiązujących tam zasad bezpieczeństwa, gdyż do wielu urazów dochodzi w szatni, w domu wracając z treningu lub po prostu na prostej drodze

zamknij

Uwagi:

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z chorobą i leczeniem. Nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, bądź też rozmowy pacjenta z lekarzem lub fizjoterapeutą o chorobie, leczeniu bądź operacji.

Postępowanie związane z chorobą i jej leczeniem mogą się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia specjalisty.

Jeżeli masz pytania odnośnie swoich dolegliwości, postępowania podczas rehabilitacji, opłaty za rehabilitację lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszym lekarzom.

zamknij