Chirurgia Naczyniowa

Oddział Chirurgii Naczyń Szpitala Eskulap w Osielsku k. Bydgoszczy

Oddział Chirurgii Naczyń Szpitala Eskulap kontynuuje ponad 20-letnią działalność Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń.

Kierownikiem zespołu jest dr hab.med. Stanisław Molski, który w 2003 roku jako pierwszy w regionie wdrożył małoinwazyjne operacje stentgraftów aorty brzusznej, natomiast w 2008 jako pierwszy w regionie oraz jeden z niewielu chirurgów naczyniowych w Polsce, wykonał skuteczne, hybrydowe operacje tętniaków aorty oraz klasyczne operacje tętniaków aorty piersiowo-brzusznej.

Specjalizujemy się w diagnostyce i kompleksowym leczeniu chorób tętnic i żył
w trybie ambulatoryjnym i chirurgii jednodniowej i hospitalizacji. Zajmujemy się leczeniem powikłań miażdżycy, cukrzycy, choroby żylnej oraz wrodzonych malformacji naczyniowych.

Dysponujemy innowacyjnym, a zarazem unikalnym w skali kraju sprzętem diagnostyczno-leczniczym oraz doświadczonym, interdyscyplinarnym zespołem składającym się z chirurgów naczyniowych, kardiologów i angiologów oraz lekarzy 20 innych specjalności.

Do naszej dyspozycji mamy pierwszą w regionie, hybrydową salę operacyjną wyposażoną w najnowocześniejszy w regionie angiograf do wykonywania zaawansowanych i małoinwazyjnych operacji naczyniowych. Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce wykonującym pełen zakres małoinwazyjnych i operacyjnych zabiegów układu żylnego.

Od stycznia 2012 roku zabiegamy o możliwość leczenia pacjentów w ramach umowy z NFZ. W tym czasie doszło do znacznego pogorszenia w regionie dostępności do świadczeń z zakresu chirurgii naczyniowej w trybie hospitalizacji co skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na leczenie oraz pogorszeniem wyników leczenia.  Nadal oczekujemy na zmianę stanowiska dyrektora oddziału NFZ, która umożliwiłaby pacjentom uzyskanie wysokospecjalistycznej pomocy. Spośród 3 bydgoskich placówek (Szpital Jurasza, Szpital Biziela, Szpital Wojskowy) posiadających kontrakt na pełnienie ostrego dyżuru na świadczenia w zakresie chirurgii naczyń 2 placówki się z tego obowiązku nie wywiązują, pacjenci odsyłani są do Grudziądza lub ościennych województw!