Focal One HIFU – jeszcze skuteczniej leczymy raka prostaty

pierwsze-w-polsce-zabiegi-leczenia-raka-prostaty-metoda-focal-one-hifu-w szpitalu-eskulap-w-osielsku

18 i 19 lutego 2014 roku w Szpitalu Eskulap w Osielsku przeprowadzono pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na Świecie nieinwazyjne, robotyczne zabiegi leczenia raka prostaty metodą Focal One HIFU. Nowatorskie rozwiązanie zostało wymyślone przez francuskiego urologa doktora Gelet. Zaproponował on, aby do zniszczenia raka użyć skupionej wiązki ultradźwięków.

Materiał dotyczący pierwszych w Szpitalu Eskulap
zabiegów raka prostaty aparatem pierwszej generacji Ablatherm HIFU

Odpowiednio zaawansowanej technologii nie sposób odróżnić od magii.

Arthur C. Clarke

Zabieg Focal One HIFU wykorzystuje zogniskowaną wiązkę ultradźwięków o wysokiej energii do zniszczenia ogniska nowotworu. Ultradźwięki skupiane są w guzie nowotworowym w sposób nieinwazyjny, bez nacięcia skóry, bez nakłuwania prostaty. Niszczenie raka odbywa się poprzez podgrzanie guza do temperatury 85°C oraz przez zjawisko kawitacji wewnątrz komórek co prowadzi do ich rozerwania. Zabieg jest więc bardzo precyzyjny i nieinwazyjny. Cała operacja wymaga unieruchomienia pacjenta dlatego jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Trwa około trzy godziny, a pacjent staje na nogi po następnych kilku godzinach. Do domu pacjenci wracają po 2 – 3 dniach.

focal-one-hifu-leczenie-raka-prostaty

Pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na Świecie zabiegów wykonał doktor Krzysztof Rożnowski w asyście doktora Alberta Gelet twórcy metody. Zgromadzeni w sali konferencyjnej urolodzy oglądali transmisję a także na żywo mogli zobaczyć z nowatorskie operacje umożliwiających małoinwazyjne leczenie raka prostaty w tym również nawrotowego po wcześniejszym leczeniu.

Z nowatorskich zabiegów skorzystało 5 pacjentów. Wszyscy czują się dobrze i jeszcze w tym tygodniu wrócą do swoich domów. Od dziś zabieg Focal One HIFU wchodzi na stałe do szerokiej oferty małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych w Szpitalu Eskulap, który jest drugim Świecie ośrodkiem wykonującym zabiegi metodą Focal One HIFU. Dr Krzysztof Rożnowski, jest pionierem technologii  HIFU w leczeniu raka prostaty Polsce, pierwszy zabieg metodą Ablatherm HIFU (poprzednikiem Focal One) wykonał w 2006 roku.

Przeczytaj więcej o możliwościach metody HIFU w leczeniu raka prostaty