Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiające obejrzenie całego jelita grubego. Kolonoskopia jest wykonywana w przeznaczonej do tego pracowni badań endoskopowych.

Kto i w jakim celu powinien wykonać kolonoskopię?

Kolonoskopię wykonuje się:

 • U osób bezobjawowych w wieku 50 – 75 lat ( badanie profilaktyczne raka jelita grubego )
 • U pacjentów, którzy mają podejrzenie polipów jelita grubego lub mieli wcześniej usuwane takie polipy
 • Do diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z przewodu pokarmowego 
 • Do diagnozowania zmian powodowanych przez choroby zapalne jelita grubego
 • Przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych

zamknij

Korzyści dla pacjenta:

 • Pozwala na nieinwazyjne wykrywanie zmian chorobowych jelita grubego
 • Umożliwia wykrywanie i usuwanie większości polipów bez konieczności operacji
 • Kolonoskopia jest dokładniejsza w wykrywaniu polipów lub wczesnych postaci raka niż badanie rentgenowskie jelit i wirtualna kolonoskopia tomografii komputerowej
 • Ma istotne znaczenie w zapobieganiu raka okrężnicy
 • Pozwala wykryć wiele innych zaburzeń jelit, jak uchyłkowatość okrężnicy czy choroby zapalne jelit

zamknij

Przed zabiegiem endoskopowym:

Zażywane leki, w niektórych przypadkach mogą utrudnić wykonanie zabiegu lub badania, dlatego przed zabiegiem należy:

 • Skonsultować z lekarzem stosowanie leków mających wpływ na krzepnięcie krwi, takich jak:
  Warfin, Sintrom, Acenocumarol, Arixtra, Xarelto, Areplex, Plavix, Zylt, Clopidogrel, Polocard, Acard lub preparaty kwasu acetylosalicylowego, heparyny – clexane, fraxodi, fraxiparine
 • Poinformować lekarza o istniejących alergiach i wszystkich przyjmowanych lekach
 • Gdy cierpisz na poważne choroby układu krążenia lub oddechowego, możesz wymagać specjalnej opieki podczas badania, dlatego przedyskutuj to z Twoim lekarzem przed zabiegiem

zamknij

Jakie są zasady wykonywania kolonoskopii w ramach NFZ?

W ramach NFZ wykonujemy badania kolonoskopowe w znieczuleniu ogólnym u pacjentów u których badania niewskazane jest badanie w trybie ambulatoryjnym W celu wykonania kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym w ramach NFZ konieczne jest posiadanie skierowanie do szpitala na oddział chirurgii.

Badania wykonywane są w oddziale chirurgii w trybie jednodniowym.

zamknij

Jakie są zasady wykonywania kolonoskopii odpłatnie?

W celu wykonania odpłatnej kolonoskopii należy zarejestrować się na konsultację kwalifikacyjną. W trakcie konsultacji lekarz zbada pacjenta i określi czy można bezpiecznie wykonać badanie.

Badania wykonywane są w oddziale chirurgii w trybie jednodniowym.  Pacjent wraca do domu tego samego dnia, kilka godzin po badaniu.

 • Badania wykonywane są w ramach ubezpieczeń medica, PZU, IPA, LuxMed oraz odpłatnie
 • Kwalifikacje do badań odbywają się w ramach ubezpieczeń medica, PZU, IPA, LuxMed oraz odpłatnie

zamknij

Objawy choroby dolnego odcinka przewodu pokarmowego:

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz następujące objawy:

 • Nawracające bóle brzucha
 • Wzdęcia, kruczenia i przelewania
 • Zaburzenie rytmu wypróżniania (zaparcia naprzemiennie z biegunkami)
 • Patologiczne domieszki w stolcu (krew/śluz)

zamknij

Metody badania:

Kolonoskopia wykonywana jest za pomocą giętkiego aparatu, grubości palca wskazującego z umieszczoną w jego końcówce małą kamerą, wprowadzanego przez odbyt do jelita grubego.

zamknij

Przygotowanie do zabiegu:

Kolonoskopia jest badaniem wymagającym dokładnego oczyszczenia jelita grubego. Im lepsze przygotowanie jelita, tym łatwiej i dokładniej można ocenić śluzówkę i wykryć miejsca chorobowe. W przypadku złego oczyszczenia badanie może być trudniejsze, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania.

Przygotowanie polega na spożywaniu specjalnych preparatów czyszczących jelito grube, przestrzeganiu diety płynnej, zażywaniu leków przeczyszczających i wykonywaniu zaleconych lewatyw przed badaniem. Twój lekarz udzieli Tobie szczegółowych instrukcji dotyczących przygotowania jelita.

Podczas przygotowania większość leków może być zażywana jak dotychczas. Jednakże należy poinformować lekarza o zażywanych lekach szczególnie jeżeli jest to Warfin, Sintrom, Acenocumarol, Arixtra, Xarelto, Areplex, Plavix, Zylt, Clopidogrel Polocard, Acard lub preparaty kwasu acetylosalicylowego, heparyny – clexane, fraxodi, fraxiparine.

Na badanie w znieczuleniu ogólnym należy zgłosić się z osobą towarzyszącą, która zapewni bezpieczny powrót do domu – osoba znieczulana nie może w dniu badania prowadzić samochodu ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Jeżeli nie jesteś w stanie wypełnić instrukcji dotyczących przygotowania jelita, skontaktuj się z lekarzem.

zamknij

Badanie / Zabieg:

Przebieg kolonoskopii:

Badanie kolonoskopowe odbywa się w sedacji anestezjologicznej, pozwalającej na komfortowy dla Pacjenta przebieg procedury. Podczas badania pacjent leży na boku lub na wznak. Endoskop wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego. Jeżeli jelito ma kręty przebieg, badanie może chwilami być odczuwane jako nieprzyjemne. Nasz personel dostosowuje technikę badania lub ułożenie pacjenta oraz dawki dożylnych leków znieczulających, aby zapewnić bezpieczny i bezbolesny przebieg badania.

Badanie przeważnie jest dobrze tolerowane przez pacjentów, a odczuwane dolegliwości mają zwykle charakter przejściowy. Kolonoskopia trwa do 60 minut. W rzadkich przypadkach, gdy nie jest możliwe uwidocznienie całego jelita, mogą zostać zlecone badanie dodatkowe – prześwietlenie po podaniu kontrastu do jelita lub tomografia komputerowa.

zamknij

Co w przypadku jeżeli kolonoskopia wykaże patologię?

Jeżeli lekarz podczas badania zauważy podejrzaną zmianę, może wykonać biopsję lub usunąć zmianę chorobową w całości oraz wysyłać materiał do badania histopatologicznego.

Usuwanie polipów jest ważnym elementem zapobiegania rakowi jelita grubego. W przypadku stwierdzenia krwawienia podczas kolonoskopii, krwawiące miejsce jest zaopatrywane.

zamknij

Rekowalescencja:

Co po kolonoskopii?

Po badaniu lekarz wyjaśni Tobie wyniki. Poza tym, możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas kolonoskopii.

Ze względu na znieczulenie, przez około 2 godziny po badaniu, będziesz przebywać pod opieką personelu medycznego. Po ustąpieniu działania leków, możliwy jest powrót do domu pod opieką osoby pełnoletniej. Nie powinieneś jednak prowadzić samochodu lub obsługiwać urządzeń w dniu badania, gdyż środki uspokajające mogą upośledzać Twoje odruchy.

Po badaniu lekarz przekaże Tobie zalecenia ustnie i piemnie. Jeśli mimo to masz wątpliwości umów się na wizytę kontrolną.

zamknij

Wizyty kontrolne:

Zazwyczaj badanie nie wymaga wizyty kontrolnej. Kontynuacja leczenia odbywa się pod opieką lekarza kierującego na badanie.

Jeżeli podczas badania wykryto lub usuwano polipy, będziesz wymagał/a kontrolnej kolonoskopii. Poinformujemy Cię kiedy dostępny będzie wynik badania His-Pat. Po uzyskaniu wyniku badania His-Pat można będzie zaplanować dalsze leczenie i kontrolne badania endoskopowe. 

zamknij

Jakie mogą wystąpić powikłania badania?

Kolonoskopia i biopsja w rękach doświadczonego endoskopisty są badaniami bezpiecznymi. Komplikacje są rzadkie, jednakże nie można ich wykluczyć. Należą do nich krwawienie z miejsca biopsji lub polipektomii oraz perforacja jelita.

Niekiedy mogą się pojawić działania uboczne po podaniu leków uspokajających, jak nudności  i wymioty. Czasem, w miejscu wkłucia do żyły, może powstać bolesne zgrubienie.

W przypadku, gdy występują objawy takie jak: ból brzucha, gorączka, dreszcze lub krwiste stolce, należy skontaktować się z lekarzem.

zamknij

Cennik, refundacje NFZ i firm ubezpieczeniowych:

Odpłatnie:
 • Koszt badania kolonoskopowego wynosi 500 zł
 • Koszt znieczulenia ogólnego do badania lub zabiegu wynosi 200 zł
 • Koszt endoskopowej polipektomii dodatkowo do kosztu badania wynosi 400 zł
 • Koszt badania histopatologicznego 1 wycinka wynosi 40 zł
 • Koszt kolonoskopii i gastroskopii w znieczuleniu ogólnym wynosi 900 zł
NFZ:
 • Badanie kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym jest wykonywane w ramach refundacji NFZ w przypadku braku możliwości wykonania procedury w trybie ambulatoryjnym.
 • Zabiegi kolonoskopowe w znieczuleniu ogólnym są wykonywane w ramach refundacji NFZ w przypadku braku możliwości wykonania procedury w trybie ambulatoryjnym.
Firmy ubezpieczeniowe:
 • Posiadamy umowy na badania diagnostyczne z firmami: medica, PZU, Luxmed, Ipa
 • Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty badania lub zabiegu kolonoskopowego

zamknij

Uwagi:

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z badaniem diagnostycznym. Nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, bądź też rozmowy pacjenta z lekarzem o badaniu czy wykrywaniu choroby.

Postępowanie związane z chorobą i jej diagnostyką mogą się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia lekarza.

Jeżeli masz pytania odnośnie badania, przygotowania lub postępowania po badaniu, opłaty lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań naszemu personelowi.

zamknij

Poniżej znajduje się lista specjalistów wykonujących badania i zabiegi kolonoskopowe.

specjalista eRejestracja cena
img

lek. Mariusz Nawrocki

specjalista gastroenterologii, chirurg

Przyjmuje pacjentów >18 roku życia

Bydgoszcz

konsultacja - 150 zł

img

lek. Grzegorz Buczkowski

specjalista chirurgii ogólnej

Przyjmuje pacjentów >18 roku życia

Bydgoszcz

konsultacja - 140 zł

img

lek. Katarzyna Kłonowska-Majchrzak

specjalista gastroenterolog

przyjmuje pacjentów >18 roku życia

Bydgoszcz

konsultacja - 140 zł