Czy bać się zakrzepicy w samolocie i jak jej uniknąć?

Latanie samolotem kojarzy się z groźbą zakrzepicy żył głębokich i zatorem płuc. To tylko połowa prawdy. Zakrzepica równie często występuje podczas jazdy autokarem czy samochodem. Na szczęście zakrzepicy i spuchniętym nogom w podróży można skutecznie zapobiegać!

Długie podróże (powyżej czterech godzin) samolotem, pociągiem, autobusem, samochodem itp. wiążą się z  długotrwałym unieruchomieniem i zastojem krwi w żyłach co może prowadzić do obrzęku i bólu nóg a także groźnej dla życia zakrzepicy żył głębokich.  Na szczęście ryzyko wystąpienia zakrzepicy u zdrowej osoby podczas krótszej niż 4 godziny podróży jest niewielkie. Ryzyko to wzrasta u  osób z licznymi czynnikami ryzyka zakrzepicy ( jakie to czynniki przeczytasz tu ). Obrzęk nóg po podróży, zwłaszcza w wysokich temperaturach jest zjawiskiem normalnym acz uciążliwym. Zarówno zakrzepicy jak i ciężkim i opuchniętym nogom można skutecznie zapobiegać. 

Po pierwsze ruch – jeśli możesz unikaj siedzenia, maszeruj, wykonaj ćwiczenia oddechowe i aktywujące pompę mięśniową w łydkach, rozciągnij się. W samolocie nie kładź torby pod nogami, zostaw miejsce na ich wyciągnięcie i co godzinę wykonuj ćwiczenia. Przy dłuższych lotach co godzinę przejdź się po samolocie. Pamiętaj, że alkohol  odwadnia i zagęszcza krew, to ryzykowne w podróży, lepiej pij dużo wody.

Po drugie podkolanówki przeciwzakrzepowe – wyroby te poprzez odpowiedni ucisk na żyły poprawiają krążenie dzięki czemu skutecznie redukują ryzyko zakrzepicy i poprawiają komfort podróży. Dla osób bez żylaków i innych chorób wyroby medyczne o I stopniu ucisku są najodpowiedniejsze, jeśli ich nie masz użyj tak zwanych podkolanówek lotniczych. Jeśli chorujesz na cukrzycę lub miażdżycę to przed założeniem wyrobów uciskowych lepiej zachowaj ostrożność i skonsultuj się z lekarzem.

Po czwarte leki – nie ufaj reklamom! Preparaty aspiryny ani inne leki dostępne bez recepty zmniejszą ciężkość nóg ale nie zabezpieczają przed zakrzepicą w podróży. Takie działanie mają wyłącznie leki na receptę. Jeśli masz wysokie ryzyko zakrzepicy przed podróżą skonsultuj się z lekarzem. Coraz więcej osób w obawie przed zakrzepicą w podróży „tak na wszelki wypadek”, bez konsultacji z lekarzem stosuje heparyny. Te leki mają również działania niepożądane dlatego jeśli jesteś osobą zdrową i nigdy nie chorowałeś/aś na zakrzepicę to nie masz wskazań do stosowania tego leku. Ruch i podkolanówki będą dla Ciebie wystarczające. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj to z lekarzem.

Jeśli mimo stosowania powyższych zaleceń w trakcie urlopu lub na codzień borykasz się z opuchniętymi nogami to umów się na wizytę z flebologiem – lekarzem zajmującym się chorobami żył. Najczęstszą przyczyną obrzęków kończyn są żylaki, flebolog wie jak je skutecznie leczyć.

Jakie są objawy zakrzepicy żylnej?

Co to jest zakrzepica żylna i jakie są jej przyczyny?



Wybrane materiały:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1824715/pdf/11606_2006_Article_16.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC434500/pdf/1471-2261-4-7.pdf

https://www.cdc.gov/ncbddd/dvt/travel.html

https://www.healthline.com/health/dvt-and-flying#dvt-and-flying


chirurgia naczyniowa diagnostyka dietetyka flebologia ginekologia innowacja intensywna terapia kardiologia konferencje i szkolenia miażdżyca tętnic kończyn neurochirurgia neurologia nfz owrzodzenia podróże profilaktyka rak prostaty rankingi i wyróżnienia rehabilitacja rozbudowa sport stopa cukrzycowa tętniak aorty tętnice szyjne urologia zakrzepica zespół pozakrzepowy żylaki