Awans na 4 miejsce w rankingu szpitali

Zdobyliśmy 4 miejsce w Kujawsko-Pomorskiem i 57 miejsce w Polsce w Rankingu Bezpieczny Szpital 2014 organizowanym przez Rzeczpospolitą i Centrum Monitorowania Jakości. Poza Szpitalem Eskulap, w pierwszej 100 najlepszych szpitali w Polsce nie znalazła się żadna inna prywatna placówka medyczna z Kujaw i Pomorza.

W porównaniu do 2013 roku to spory awans z 10 na 4 miejsce w województwie i ze 160 na 57 miejsce w Polsce. W uzyskaniu tak dobrego wyniku z pewnością pomogły wielomiesięczne przygotowania i uzyskanie certyfikacji Centrum Monitorowania Jakości sprzed zaledwie dwóch miesięcy. To nobilitujące znaleźć się w gronie najlepszych wraz ze szpitalami klinicznymi i wojewódzkimi, które mają wieloletnie tradycje i silny potencjał naukowy, finansowy.

Jesteśmy bezkonkurencyjni jeśli chodzi o „Jakość Opieki”:

Jakość Opieki to nasz priorytet i nie bez kozery uzyskaliśmy najlepszy wynik w województwie kujawsko-pomorskim zdobywając 100% możliwych punktów. Maksymalne noty zebraliśmy również w takich obszarach jak: zasilanie w media i instalacje, blok operacyjny, system sterylizacji, analiza zdarzeń i skarg. Bardzo wysokie noty uzyskaliśmy w takich obszarach jak budynki, zarządzanie, diagnostyka czy komfort pobytu pacjenta. Co ważne, wysokie noty otrzymaliśmy we wszystkich obszarach bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem i komfortem pacjenta.

najlepszy szpital w kujawsko-pomorskiem

Jakość kosztuje, szczególnie w zakresie leczenia szpitalnego. Pod względem finansowania leczenia szpitalnego przez NFZ znajdujemy się dopiero na 36 pozycji w województwie kujawsko-pomorskim. Wiąże się to z brakiem możliwości podpisania umów z NFZ na świadczenie usług diagnostycznych i ograniczeniami w zakresie hospitalizacji. Mimo iż wartość naszego kontraktu z NFZ stanowi ułamek, tego co otrzymują inne szpitale publiczne i niepubliczne, to pod względem jakości wyprzedziliśmy większość z nich.

Na liście 100 najlepszych szpitali w Polsce znalazło się jedynie 6 z województwa Kujawsko-Pomorskiego. Warto zwrócić uwagę na wysokość kontraktów NFZ na leczenie szpitalne, jakie posiadają szpitale które znalazły się w pierwszej 100 rankingu:

Szpital im. Jurasza w Bydgoszczy            220 591 958,58 zł
Szpital im. Biziela  w Bydgoszczy            183 809 165,07 zł
X Szpital Wojskowy w Bydgoszczy           123 510 850,05 zł
Szpital im. Błażka w Inowrocławiu            78 568 589,84 zł
Szpital im. Kopernika w Toruniu               67 292 870,57 zł
Szpital Eskulap w Osielsku                         2 284 145,00 zł

4 miejsce w województwie to nasz ogromny sukces i jednocześnie świadomość, że mamy wiele do zrobienia. Zdobycie lepszej pozycji w rywalizacji z silnymi jednostkami klinicznymi będzie niezmiernie trudne, ale  dołożymy wszelkich starań aby utrzymać lub nawet poprawić naszą pozycję w przyszłości. Wierzymy iż nasze dalsze działania będą podtrzymywały najwyższą jakość świadczonych przez nas usług medycznych i będą miały odzwierciedlenie w kolejnej edycji rankingu. Nie chodzi o numer na liście, ale o świadomość, że tworzymy miejsce, gdzie pacjent uzyskuje pomoc na najwyższym światowym poziomie, a poprzez zdrową konkurencję poprawiamy jakość usług medycznych w Polsce.

Pełna lista rankingowa szpitali znajduje się na stronach Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia